Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sledování závodů našich dětí? Posedlost, říká otec olympijských sourozenců

Sport

  13:00
PRAHA - Na právě skončených olympijských hrách v Jižní Koreji se představilo zhruba pět desítek sourozeneckých dvojic. Česká výprava měla ve svých řadách dvě. Jednou z nich byli i běžci na lyžích Petra a Michal Novákovi.

Běžkyně na lyžích Petra Nováková. foto: MAFRA - Michal Sváček

Cologna a Wengová vyhráli Tour de Ski, Nováková dojela třináctá, Jakš šestnáctý

Čtyřiadvacetiletá Petra se účastnila Her již před čtyřmi lety. Aktuálně platí za českou ženskou běžeckou jedničku a má za sebou i umístění v první desítce Světového poháru. O tři roky mladší Michal se mezi světovou elitou objevil teprve v loňské sezóně a na výraznější úspěchy ve světovém měřítku prozatím čeká.

Díky svým rodičům měli rodáci z Karlových Varů k lyžování již od narození blízko. Zejména Eva Nováková, máma Petry a Michala, patřila na přelomu 80. a 90. let k nejlepším českým běžcům na lyžích. A své zkušenosti dlouho předávala i potomkům. Tréninkově je vedla až do dorostenecké kategorie.

Nyní se s mužem Petrem dočkali momentu, že se jejich děti společně zúčastnili jedněch olympijských her. Zatímco účast Petry očekávali vzhledem k předchozímu startu v Soči 2014, nominace Michala je příjemně překvapila.

„Zadostiučinění za námahu a odříkání“

„To, že se obě naše děti nominovaly a účastnily ZOH je pro nás radost a pro ně především zadostiučinění za veškerou námahu a odříkání, se kterými je vrcholový sport spojen,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Petr Novák.

Česká běžkyně na lyžích Petra Nováková.

Český běžec na lyžích Michal Novák.

Sportovní vystoupení svých dětí pochopitelně po celé tři týdny pečlivě sledoval. „Určitě podaly to nejlepší, co v nich v ten moment bylo,“ je přesvědčený Petr Novák. „Nikdy by si neřekly, ‚už nemůžu, jen to dojedu‘, a to v žádné oblasti života.“

Petra se na začátku sezóny pohybovala mezi nejlepšími patnácti lyžařkami světového poháru. I proto letěla do Jižní Koreje s ambicí umístit se v první desítce. Nepodařilo se. Ve skiatlonu i v individuálním závodě na 10 kilometrů volnou technikou skončila shodně 28. Ve štafetě pak dojela s reprezentačními kolegyněmi jedenáctá.

Michal Novák.

Její bratr Michal měl skromnější přání. Před olympijskými hrami poprvé bodoval, když ve švýcarském Lenzerheide skončil 29. ve sprintu. Podobný výsledek chtěl zajet i v Pchjongčchangu. V rychlostní disciplíně ovšem nepostoupil z kvalifikace a na „volné patnáctce“ byl 46. Nejlepší výsledek zaznamenal se štafetou, s níž uzavřel první desítku.

„Podle nás zajeli Petra i Michal, stejně jako všichni naši lyžaři, dobré výsledky. Každý podal skvělý výkon v rámci svých momentálních možností a podmínek,“ hodnotí Petr Novák.

Dcera Petra podle jeho slov nesla coby česká jednička velký psychický nápor. V nelehké situaci českého běžeckého lyžování, které prochází generační výměnou, cítila povinnost zajet výsledek. Syn Michal byl zase před Hrami zhruba tři týdny nemocný.

„Petra je navenek klidnější a vyrovnanější, ale podle našeho názoru ji závody stresují více než Michala. Asi je to tím, že nese větší břímě zodpovědnosti za dobré výsledky,“ přibližuje Petr Novák. „V osobním životě je tomu naopak. Petra je ženský a umí si s problémy lépe poradit, Michal si musí některé přístupy ještě osvojit, ale to je asi dáno i věkovým rozdílem,“ dodává.

Sledování závodů? Posedlost nebo spíš deformace

Pokud čas dovolí, společně se ženou Evou závody svých potomků na dálku vždy sledují. Každý ovšem jinak. Zatímco jeden pozoruje záběry v televizi, druhý zkoumá průběžné výsledky a statistiky na počítači. Navzájem se přitom doplňují.

„Je to asi posedlost nebo spíš deformace. Ale jen tak můžeme nejlépe posoudit, co se na trati děje. V televizi vidíte projev a styl a podle toho můžete usuzovat možné vyčerpání nebo rezervy. Podle mezičasů víte přesně, jak si stojí v závodě vzhledem k ostatním závodníkům a hlavně tendenci jeho dalšího vývoje.“

Podle Petra Nováka měly jeho děti odmala veškeré předpoklady pro to, aby se v lyžařském světě prosadily. Zmiňuje lidi kolem nich, které je podporovali a posouvali stále dopředu nebo soupeře, jež jim nedarovali ani centimetr na trati.

Petra Nováková.

„Jejich cílevědomost a chuť sportovat je obrovská už odmala. Nikdy nedělali nic napolovic, oba jsou maximalisté,“ říká na adresu svých potomků. S manželkou tak již v jejich útlém věku doufali, že se jim jejich píle vrátí. „Teď víme, že úspěšní jsou a snad i nadále budou.“

Mnohem více než cenný kov ze soutěží pod pěti kruhy však Petr Novák s manželkou dětem přejí, aby zůstali zdraví. „Petra určitě ví, co tím chceme naznačit, protože zdravotní problémy už mohly zastavit její sportovní kariéru,“ poukazuje na její potíže s ramenem, s nimž musela již nejednou na operaci, nebo nedávným zánětem kyčelního krčku.

Nejznámější sourozenecké dvojice, které se představily na Hrách v Pchjongčchangu, pocházejí z biatlonového prostředí. Na trati spolu soupeřili například francouzští bratři Martin a Simon Fourcadové, Norové Johannes Thingnes Boe a Tarjei Boe nebo ukrajinské sestry Vita a Valj Semerenková. Česká výprava měla ve svých řadách vedle Petra a Michala Novákových ještě sáňkaře Lukáše a Antonína Brože, kteří se společně zúčastnili již soutěží v Soči 2014.

Mohlo by vás zajímat