Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miloval skok do hlubin. Průkopník BASE jumpingu v Česku zahynul na Sněžce

Sport

  11:11
PRAHA - Hlubina přitahuje jako pulzující magnet, ale na poslední okamžik se vynoří pochybnost. Ten poslední krok bývá nejtěžší. Tedy vlastně skok. Skok do hlubiny, pád do nedozírné propasti. Martin Trdla skočil stokrát, tisíckrát... V létě roku 2014 svištěl vzduchem naposledy. Zabil se na Sněžce.

Martin Trdla. foto: adrex.com

Martin Trdla říkal: „Když letím, usmívám se.“

„Byl to vizionář, snažil se prošlapávat stopu. Byl příkladem pro ty druhé,“ vypráví jeho kamarád a špičkový horolezec Marek Holeček.

SPECIÁL LN POHNUTÉ OSUDY KUPUJTE ZDE

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Říkají tomu exit. Je to místo nad propastí. Na vrcholu téměř nedostupné skály, na špici vysílače nebo mrakodrapu, na mostě nad hlubokým údolím. Tam stojí a sbírají odhodlání. Pak se vrhnou do hlubiny. Prvních pár vteřin často rozhoduje, zatají se jim dech, tělo volně padá.

Neskutečný pocit

„Nejdůležitější je začátek, tedy správný odskok,“ vysvětloval Trdla v roce 2008 pro server iDNES.cz. Jakmile tělo nabere po dvou třech vteřinách dostatečnou rychlost, pomůže odpor vzduchu a skokan může manévrovat. Odměnou mu je adrenalin a závan absolutní svobody v prostoru. „Je to neskutečný pocit,“ přiznává Mark Rahbani, který s Trdlou skákal.

Jedná se o BASE jumping. Tedy o skok z vysoké skály či budovy, často ve speciálním obleku, který umožňuje plachtění (zvaný wingsuit), než skokan rozevře padák a často značně improvizovaně přistává na volném kousku půdy.

Martin Trdla byl průkopníkem tohoto adrenalinového a extrémního sportu v Česku. Do hlubiny skočil po hlavě více než tisíckrát, v tuzemsku se proslavil pádem do Macochy.

Loni mu bylo čtyřicet let. Podílel se na vzniku filmu, který se věnuje třem živlům. On symbolizoval vzduch. Chtěl proletět nad Sněžkou, roztáhnout padák v Obřím dole a přistát na louce.

Jenže 28. srpna 2014 se něco zvrtlo. Když Trdla zjistil, že let neprobíhá podle plánu, zamířil na polskou stranu. Ale na záchranu bylo pozdě. Ve vysoké rychlosti spadl do kamenného moře. Smrt byla rychlá.

Trdlu překvapily vzdušné proudy, které obtékají vrchol Sněžky. To ráno bylo jasno, dost chladno. „Byl tam velký rozdíl teplot. Ve výšce šedesáti metrů nad vrcholem bylo silné proudění,“ popisuje Marek Holeček, který ve filmu také vystupuje. „Nakonec jsme se rozhodli, že ten film dokončíme,“ podotýká Holeček.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Mohlo by vás zajímat