Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Miloval skok do hlubin. Průkopník BASE jumpingu v Česku zahynul na Sněžce

Martin Trdla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Trdla. | foto: adrex.com

PRAHA Hlubina přitahuje jako pulzující magnet, ale na poslední okamžik se vynoří pochybnost. Ten poslední krok bývá nejtěžší. Tedy vlastně skok. Skok do hlubiny, pád do nedozírné propasti. Martin Trdla skočil stokrát, tisíckrát... V létě roku 2014 svištěl vzduchem naposledy. Zabil se na Sněžce.

Martin Trdla říkal: „Když letím, usmívám se.“

„Byl to vizionář, snažil se prošlapávat stopu. Byl příkladem pro ty druhé,“ vypráví jeho kamarád a špičkový horolezec Marek Holeček.

SPECIÁL LN POHNUTÉ OSUDY KUPUJTE ZDE

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Říkají tomu exit. Je to místo nad propastí. Na vrcholu téměř nedostupné skály, na špici vysílače nebo mrakodrapu, na mostě nad hlubokým údolím. Tam stojí a sbírají odhodlání. Pak se vrhnou do hlubiny. Prvních pár vteřin často rozhoduje, zatají se jim dech, tělo volně padá.

Neskutečný pocit

„Nejdůležitější je začátek, tedy správný odskok,“ vysvětloval Trdla v roce 2008 pro server iDNES.cz. Jakmile tělo nabere po dvou třech vteřinách dostatečnou rychlost, pomůže odpor vzduchu a skokan může manévrovat. Odměnou mu je adrenalin a závan absolutní svobody v prostoru. „Je to neskutečný pocit,“ přiznává Mark Rahbani, který s Trdlou skákal.

Jedná se o BASE jumping. Tedy o skok z vysoké skály či budovy, často ve speciálním obleku, který umožňuje plachtění (zvaný wingsuit), než skokan rozevře padák a často značně improvizovaně přistává na volném kousku půdy.

Martin Trdla byl průkopníkem tohoto adrenalinového a extrémního sportu v Česku. Do hlubiny skočil po hlavě více než tisíckrát, v tuzemsku se proslavil pádem do Macochy.

Loni mu bylo čtyřicet let. Podílel se na vzniku filmu, který se věnuje třem živlům. On symbolizoval vzduch. Chtěl proletět nad Sněžkou, roztáhnout padák v Obřím dole a přistát na louce.

Jenže 28. srpna 2014 se něco zvrtlo. Když Trdla zjistil, že let neprobíhá podle plánu, zamířil na polskou stranu. Ale na záchranu bylo pozdě. Ve vysoké rychlosti spadl do kamenného moře. Smrt byla rychlá.

Trdlu překvapily vzdušné proudy, které obtékají vrchol Sněžky. To ráno bylo jasno, dost chladno. „Byl tam velký rozdíl teplot. Ve výšce šedesáti metrů nad vrcholem bylo silné proudění,“ popisuje Marek Holeček, který ve filmu také vystupuje. „Nakonec jsme se rozhodli, že ten film dokončíme,“ podotýká Holeček.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...