Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minutu ticha za mrtvé, žádaly ukrajinské biatlonistky po triumfu

Sport

  7:30
KRASNAJA POLJANA (Od našeho zpravodaje) - Usedly v místnosti pro tiskové konference, čtyři ženy v čepicích s velkým nápisem Ukraina. Vita Semerenková, Julija Džymová, Valja Semerenková, Olena Pidhrušná. Vítězky biatlonové štafety.

Zleva Vita Semerenková, Julija Džymová, Olena Pidhrušná a Valja Semerenková. foto: ČTK/AP

Ještě dříve, než se jich novináři začali ptát, však promluvila finišmanka Pidhrušná. "Kvůli tomu, co se děje na Ukrajině, bych vás chtěla požádat o minutu ticha na počest lidí, kteří tam v posledních dnech zemřeli."

Sál ztichl, všichni povstali. "Spasibo bolšoje," řekla Pidhrušná, když pietní chvíle skončila. O hodinu dříve se na sebe v cíli sesypaly, klubko šťastných žen. Vydřely teprve druhé zlato pro Ukrajinu v historii zimních olympiád, po krasobruslařce Oksaně Bajulové v Lillehammeru 1994.

Vedly od druhého úseku, rychlé na trati, přesné na střelnici, extrémně soustředěné. Protože tentokrát bylo v sázce mnohem víc.

"Díky nim pro Ukrajinu opět na chvíli zasvítilo slunce. Jsem na ně tak hrdý," tvrdil Sergej Bubka, prezident Ukrajinského olympijského výboru. O dva dny dříve si s celou štafetou sedl, dlouze hovořili. "Snažil jsem se jim předat své zkušenosti, jak se vyrovnat se složitými situacemi."

Pidhrušná mu pak za cílem děkovala: "V posledním kole jsem málem zkolabovala. Ale pomohla mi vaše slova."

Její manžel Alexej je v parlamentu za opozici a v Kyjevě byl přímým účastníkem násilných střetů. "Pokaždé, když jsem s ním po telefonu hovořila, se mě snažil psychicky podpořit a uklidnit, ať o něj nemám strach. Chránil mě na dálku od všeho zlého, co se děje u nás doma, nehovořil o tom." Těsně před štafetou jí manžel řekl: "Miluju tě. A věřím v tebe."

V zádech měla na posledním úseku dvě hvězdy, Rusku Viljuchinovou a Norku Bergerovou, ale zlato uhájila. "Nohy se mi třásly, ale já tak strašně chtěla vyhrát. Jsme profesionálky. Pro tuto chvíli jsem trénovala patnáct let. Musely jsme se zkoncentrovat."

Černé pásky? Olympijský výbor je nepovolil

"Komu věnujete toto zlato?" zeptali se jí. Neváhala. "Komu? Celé Ukrajině."

Sportovci z její výpravy chtěli už ve středu nastoupit s černými páskami, kterými by uctili památku nejméně 25 obětí úterních střetů mezi protivládními demonstranty a policií v Kyjevě. Mezinárodní olympijský výbor jim to nepovolil.

V pátek pak představitelé ukrajinské opozice podepsali v metropoli země smírčí dohodu navrženou prezidentem Janukovyčem.

"To je první krok k nové, sjednocené Ukrajině," věřil Bubka. Když se parlament dozvěděl o vítězství biatlonistek, poslanci povstali a zazpívali hymnu. "To je úžasné, co jsme dokázaly," nadchla se Pidhrušná.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat