Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minutu ticha za mrtvé, žádaly ukrajinské biatlonistky po triumfu

Sport

  7:30
KRASNAJA POLJANA (Od našeho zpravodaje) - Usedly v místnosti pro tiskové konference, čtyři ženy v čepicích s velkým nápisem Ukraina. Vita Semerenková, Julija Džymová, Valja Semerenková, Olena Pidhrušná. Vítězky biatlonové štafety.

Zleva Vita Semerenková, Julija Džymová, Olena Pidhrušná a Valja Semerenková. foto: ČTK/AP

Ještě dříve, než se jich novináři začali ptát, však promluvila finišmanka Pidhrušná. "Kvůli tomu, co se děje na Ukrajině, bych vás chtěla požádat o minutu ticha na počest lidí, kteří tam v posledních dnech zemřeli."

Sál ztichl, všichni povstali. "Spasibo bolšoje," řekla Pidhrušná, když pietní chvíle skončila. O hodinu dříve se na sebe v cíli sesypaly, klubko šťastných žen. Vydřely teprve druhé zlato pro Ukrajinu v historii zimních olympiád, po krasobruslařce Oksaně Bajulové v Lillehammeru 1994.

Vedly od druhého úseku, rychlé na trati, přesné na střelnici, extrémně soustředěné. Protože tentokrát bylo v sázce mnohem víc.

"Díky nim pro Ukrajinu opět na chvíli zasvítilo slunce. Jsem na ně tak hrdý," tvrdil Sergej Bubka, prezident Ukrajinského olympijského výboru. O dva dny dříve si s celou štafetou sedl, dlouze hovořili. "Snažil jsem se jim předat své zkušenosti, jak se vyrovnat se složitými situacemi."

Pidhrušná mu pak za cílem děkovala: "V posledním kole jsem málem zkolabovala. Ale pomohla mi vaše slova."

Její manžel Alexej je v parlamentu za opozici a v Kyjevě byl přímým účastníkem násilných střetů. "Pokaždé, když jsem s ním po telefonu hovořila, se mě snažil psychicky podpořit a uklidnit, ať o něj nemám strach. Chránil mě na dálku od všeho zlého, co se děje u nás doma, nehovořil o tom." Těsně před štafetou jí manžel řekl: "Miluju tě. A věřím v tebe."

V zádech měla na posledním úseku dvě hvězdy, Rusku Viljuchinovou a Norku Bergerovou, ale zlato uhájila. "Nohy se mi třásly, ale já tak strašně chtěla vyhrát. Jsme profesionálky. Pro tuto chvíli jsem trénovala patnáct let. Musely jsme se zkoncentrovat."

Černé pásky? Olympijský výbor je nepovolil

"Komu věnujete toto zlato?" zeptali se jí. Neváhala. "Komu? Celé Ukrajině."

Sportovci z její výpravy chtěli už ve středu nastoupit s černými páskami, kterými by uctili památku nejméně 25 obětí úterních střetů mezi protivládními demonstranty a policií v Kyjevě. Mezinárodní olympijský výbor jim to nepovolil.

V pátek pak představitelé ukrajinské opozice podepsali v metropoli země smírčí dohodu navrženou prezidentem Janukovyčem.

"To je první krok k nové, sjednocené Ukrajině," věřil Bubka. Když se parlament dozvěděl o vítězství biatlonistek, poslanci povstali a zazpívali hymnu. "To je úžasné, co jsme dokázaly," nadchla se Pidhrušná.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat