Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místopředseda Českého olympijského výboru je na jednání v Severní Koreji

Sport

  19:13
Pchjongjang - Na třídenní návštěvu dnes do Severní Koreje přiletěl předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Na sérii jednání se zástupci severokorejského sportu dorazil s pětičlenným týmem včetně místopředsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Romana Kumpošta, který je zástupcem národních olympijských výborů. Delegace MOV opustí KLDR v sobotu ráno, napsala agentura AFP.

Roman Kumpošt místopředseda Českého olympijského výboru foto: ČTK

Delegace přicestovala na pozvání severokorejského olympijského výboru, které MOV obdržel během lednových rozhovorů ve Švýcarsku o účasti sportovců KLDR na hrách v Pchjongčchangu. Rozhovory na aktuální „historické“ návštěvě se soustředí na „další rozvoj sportu v Korejské lidově demokratické republice“ a přípravu účasti reprezentantů KLDR na nadcházejících olympijských hrách. Média zatím nemají informace o tom, zda by se delegace MOV mohla setkat s vůdcem komunistického režimu Kim Čong-unem.

Kromě Kumpošta doprovází Bacha ještě rakouská generální tajemnice mezinárodní federace jízdy na bobech a skeletonu Heike Grösswangová, čerstvě zvolená finská členka komise sportovců MOV Emma Terhoová, Američanka Marianna Davisová z Mezinárodního paralympijského výboru a také Španěl Juan Antonio Samaranch, syn bývalého předsedy MOV a jeho současný místopředseda.

Návštěva mezinárodní delegace přichází měsíc po „úspěšné“ účasti sportovců KLDR na hrách v Jižní Koreji, která podle MOV vyslala světu poselství míru z Korejského poloostrova. Podle AFP přinesla olympiáda citelné sblížení obou zemí. Poprvé v olympijské historii se například oba národní výbory dohodly na sestavení jednoho týmu, což byl případ ženského hokeje.

Od ukončení her v Pchjongčchangu podnikl Kim Čong-un svou první zahraniční cestu od nástupu k moci v roce 2011, když tento týden tajně navštívil Čínu, a na 27. dubna dnes zástupci Severní a Jižní Koreje stanovili termín prvního mezikorejského summitu po více než deseti letech. Ten má dokonce následovat schůzka severokorejského vůdce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Sport nemůže vytvořit mír, ale sport může vystavět mosty, otevřít dveře,“ řekl v únoru Thomas Bach AFP. „Můžeme ukázat, že dialog nás může dovést k pozitivnímu výsledku. (...) Co se týče toho ostatního, je na odpovědných politicích, aby konali, v jejich moci je využít tento elán k vedení diskusí. Z pohledu MOV bude tento dialog pokračovat i po zhasnutí olympijského ohně,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!