4. listopadu 2007 14:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mistrem světa do 125 ccm je Talmacsi

Lukáš Pešek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Pešek | foto: ČTK

VALENCIE Lukáš Pešek skončil v letošním ročníku mistrovství světa silničních motocyklů čtvrtý. V Velké ceně Valencie, která šampionát kubatury do 125 ccm uzavřela, dojel do cíle na pátém místě. Závěrečný závod roku vyhrál Španěl Hector Faubel, mistrem světa se stal Maďar Gábor Talmacsi.

Pešek, pro kterého dnešní závod znamenal loučení s nejslabší kubaturou MS i se strojem Derbi, po startu klesl až na konec první desítky, zato jeho konkurent v boji o celkovou třetí příčku Tomojoši Kojama z Japonska se z 15. místa na startovním roštu posunul o něco vpřed. V čele byl s nadějným náskokem lídr šampionátu Talmacsi, za ním se Pešek rychle prodral až na třetí pozici.

Druhý jezdil domácí Faubel, který se však za hlasitého ryku z tribun k Talmacsimu postupně přibližoval, až ho na konci devátého kola předstihl. Pešek za nimi bojoval o třetí pozici s Italem Mattiou Pasinim a dalším Španělem Pablem Nietem, ale bodově na tom byl stále lépe Kojama, jemuž v tu dobu patřilo dvanácté místo.

Duel Faubela a Talmacsiho dostával diváky do varu, tříčlenná skupina včetně Peška se však k vedoucí dvojici stále přibližovala. V posledním okruhu se do boje o prvenství zapojil i Sergio Gadea, ale před šestadvacetiletého maďarského jezdce se už nedostal. Faubel tak slavil jen dílčí triumf, ten celkový zůstal v rukou Talmacsiho.

Pešek dojel pátý o pět setin sekundy za Pasinim, k celkovému třetímu místu v MS by však potřeboval ve Valencii vyhrát. Kojama totiž skončil devátý, což mu k udržení náskoku bohatě stačilo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz