Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyřkajak poprvé vyráží na vodu. A hned chce obhájit evropský titul

Sport

  8:00
PRAHA - První společný závod v sezoně. A hned pokus o zlatou obhajobu. S takovou vyrazili do německého Brandenburgu, kde se od pátku do neděle uskuteční mistrovství Evropy, členové slavného českého čtyřkajaku.

Kajakáři Jan Štěrba (vlevo), Josef Dostál (druhý zleva), Lukáš Trefil (druhý zprava) a Daniel Havel foto: ČTK

"Zatím nám chybí poměření se soupeři, ale jsme vyzávodění z předchozích let," říkali před odjezdem členové posádky, jež má ve sbírce olympijský bronz a stříbro z loňského mistrovství světa.

Čtyřkajak, označovaný za vlajkovou loď české rychlostní kanoistiky, letos postihla patálie - háček Daniel Havel na jaře měsíc zápolil s bolavým ramenem, znovu začal trénovat až koncem května.Spolu s Lukášem Trefilem, Josefem Dostálem a Janem Štěrbou usedl do lodi teprve před třemi týdny.

Jména pro Brandenburg

Muži: Josef Dostál (K1 1000 m, K4 1000 m), Daniel Havel, Lukáš Trefil, Jan Štěrba (všichni K4 1000 m), Filip Šváb (K1 200 m), Pavel Davídek (K1 5000 m, K2 1000 m), Jakub Adam (K2 1000 m), Jiří Kraft, Branko Tarkulič (K2 200 m), Martin Fuksa (C1 1000, 500 a 200 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (C2 1000 a 500 m), Jan Luňáček, Martin Egermaier (C2 200 m), Lukáš Koranda (C1 5000 m a C4 1000 m), Václav Dubský, Vojtěch Ruso, Radek Miškovský (všichni C4 1000 m).

Ženy: Michaela Fasnerová (K1 200 m), Anna Kožíšková (K1 5000 m a K4 500 m), Michaela Mlezivová, Jana Šebestová, Lucie Matoušková (všechny K4 500 m), Andrea Havlová a Monika Machová (K2 500 m), Jana Ježová (C1 200 m, s Lenkou Součkovou C2 500m).

Ve čtyřkajaku absolvovali jen šest společných tréninků, zatímco loni touto dobou jich měli dvakrát tolik.

"Zkraje tam bylo pár technických chyb, ale už nám to jezdí dobře," vykládal nejvyšší muž sestavy, dvoumetrový Josef Dostál. "Ano, ztráta není tolik znát. Sjeli jsme se docela rychle, vlastně jsme si to užívali. Tréninkový základ máme stejně na singlech, čtyřkajak je taková nadstavba," souhlasili ostatní.

Před mistrovstvím Evropy, prvním vrcholem sezony, absolvovali jediný výkonnostní test - minulý týden si na kanálu v Račicích zajeli měřený kilometr.

"Byl z toho takový standardní čas," pravil třiatřicetiletý zadák Jan Štěrba. "Ne úplně špičkový, ale vůbec ne špatný. Všechno vypadá, že jsme na dobré cestě, všechno směřuje k srpnovému mistrovství světa v Moskvě. Teď samozřejmě bude záležet, co předvedeme v pátečních rozjížďkách a, v což pevně věříme, i v nedělním finále na olympijském kilometru," dodal nejzkušenější člen posádky.

Dostál zhubnul, přesto zlomil pádlo

Starost jim dělá poněkud záludné prostředí, v němž se pojede - závodit se totiž bude na konci rozlehlého jezera, kde často hrozí silný vítr. "Když se tam rozfouká, vzniknou velké vlny. Ale je to pro všechny stejné, nikdo se tam neschová," přiblížil Lukáš Trefil.

O možném úspěchu se jim hovořit chce i nechce. "Je lepší se o tom nebavit. Budeme se snažit zajet co nejlíp, a když padne medaile, tak čím lepší, tím větší to bude paráda," přemítal Daniel Havel.

Zato Josef Dostál měl jasno. "Doufám, že nám závod sedne. A když nám sedne, není šance, že by nás někdo porazil," řekl kategoricky.

Dostál má ale větší ambice - závodit bude i na singlu, kde jej na kilometrové trati čeká obhajoba bronzu z loňského ME v Portugalsku. "Bude záležet, jak se po čtyřkajaku srovnám s technikou. Ale medaili chci, to je samozřejmé," pokýval hlavou.

Na nedávném vysokohorském soustředění v italském Livignu dřel dva týdny tak, že ze své obvyklé závodní váhy 112 kilogramů ztratil čtyři kila. "Ale na síle mi to neubralo - tady jsem pak na tréninku při záběru zlomil list pádla," pokrčil rameny.

Autor: