14. ledna 2010 22:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mistrovství světa se blíží, cyklokrosaři nominovali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Štybar vládne cyklokrosařskému světu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štybar vládne cyklokrosařskému světu. | foto: ČTK

PRAHA Kolik světových šampionátů letos uspořádá Česko? Dva. Na podzim se v Brně a Ostravě sejdou nejlepší basketbalistky a v Táboře se už za dva týdny pojede mistrovství světa v­cyklokrosu, tradičním "českém" odvětví.

 Zdeněk Štybar a boj o zlato, boj o zlato a Zdeněk Štybar. Dvojnásobný vicemistr světa z­předchozích let, jenž se v Táboře bude snažit naplnit touhu svou i­všech příznivců cyklistiky, je hlavní hvězdou české nominace, kterou včera oznámil reprezentační trenér Petr Klouček.

Tábor 2010

Nad Lužnicí o­světové medaile
V sobotu 30. ledna se na nové trati u sídliště Nad Lužnicí pojede od 11.00 závod juniorů, od 14.00 závod mužů do 23 let.
V neděli 31.­ledna odstartuje v 11.00 závod žen a šampionát vyvrcholí od 14.00 nejprestižnějším závodem mužské kategorie elite.

MS v cyklokrosu se v republice pojede počtvrté. V roce 1972 (Praha) získal Miloš Fišera stříbro, v roce 1987 (Ml. Boleslav) Fr. Klouček stříbro a Roman Kreuziger bronz, v roce 2001 (Tábor) Petr Dlask stříbro.

Na šampionátu, který se uskuteční 30. a 31. ledna, budou usilovat o­úspěch také Radomír Šimůnek, Petr Dlask, Martin Bína, Martin Zlámalík a Ondřej Bambula. V konkurenci žen se skloňuje především jméno Kateřiny Hanušové-Nashové.

"Nominace nebyla složitá, jasno jsem v podstatě měl už před víkendovým mistrovstvím republiky," pravil Petr Klouček. "Myslím, že nemáme slabší tým než v roce 2001, kdy jsme v Táboře získali šest medailí. Největší šance vidím v kategorii elite – Zdeněk Štybar jezdí v nejlepší světové trojici s Belgičany Albertem a Nijsem, věřím ale i ostatním, vyhlídky na přední umístění mají všichni," dodal kouč, jehož medailovou nadějí v ženách je Kateřina Hanušová-Nashová.

"Bez šancí ale nejsme ani v kategoriích do 23 let a juniorů. Před devíti lety jsme před šampionátem taky příliš nezářili, ale v Táboře jsme pak sbírali medaile," připomněl mistrovství, jehož vrcholem bylo Dlaskovo stříbro v kategorii elite.

Pořadatelé vyhráli boj s UCI
Nakonec došlo ke změně trati. Na hlasité připomínky pořadatelů, že úvodní 750 metrů dlouhý asfaltový okruh může smazat výhodu jezdců startujících z předních řad, o což se zasloužili svými výsledky v sezoně, reagovala technická komise Mezinárodní cyklistické federace UCI kývnutím.

"Vyhráli jsme dlouhý boj s federací. Technický komisař Peter van den Abeele chtěl závod zatraktivnit, ale tohle bylo příliš, nespokojeni byli závodníci i odborníci," vysvětlil ředitel trati Petr Balogh.

"Je to ku prospěchu cyklokrosu, ale i nájezd v délce 350 metrů je velice nadstandardní, při závodech Světového poháru bývají nájezdy ještě kratší," přiblížil Klouček.

Box

Nominace – elite: Zdeněk Štybar, Petr Dlask (oba Fidea), Radomír Šimůnek (Power Plus), Martin Zlámalík (Volvo Hase), Martin Bína, Ondřej Bambula (oba Budvar Tábor).
Náhradníci: Kamil Ausbuher, Vladimír Kyzivát, Lukáš Klouček.

Ženy: Kateřina Hanušová-Nashová (Luna), Pavla Havlíková (AVB), Jana Kyptová (Control Johnson Ml. Boleslav), Zuzana Pirzkallová (SG Jablonec), Martina Mikulášková (Stadion Louny).

  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Najdete na Lidovky.cz