17. dubna 2019 14:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mladá boxerka si nevzala na zápas hidžáb, Írán na ni vydal zatykač

Boxerka Sadaf Khademová se domů nějakou dobu nevrátí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxerka Sadaf Khademová se domů nějakou dobu nevrátí. | foto: Reuters

PRAHA Čtyřiadvacetiletá Sadaf Chádemová, která v sobotu nastoupila jako první Íránka do oficiálního boxerského zápasu, se z Francie domů nevrátí. Íránské úřady totiž na ni kvůli účasti v boxerském zápasu vydaly zatykač. Informovala o tom agentura AFP.

Íránská boxerská federace neorganizuje oficiální zápasy pro ženy a pokud se boxerka nějakého zápasu účastní, musí být oděna do muslimského hidžábu, uvedla agentura Reuters.

Zatykač vydaly íránské úřady podle agentur AFP a Reuters na Chádemovou i na jejího nynějšího trenéra, bývalého světového šampiona v boxu Mahyara Monshipoura. Ten se narodil v Íránu, ale žije ve Francii a má francouzské občanství. Právě on pomohl Chádemové nastoupit do prvního oficiálního zápasu. Ten se konal v sobotu v jihofrancouzském městě Royan a Íránka v něm porazila místní boxerku Anne Chauvinovou.

Podle agentury AFP je zatykač na Chádemovou vydán kvůli porušení pravidel nosit při zápase hidžáb a na Monshipoura kvůli spolupachatelství.

„Chci ukázat cestu dalším íránským ženám, aby mohly také okusit tento sport,“ řekla Chádemová agentuře AFP několik hodin před sobotním zápasem.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz