Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Mladá šampionka zahání trému písničkou či matematikou. Nad Polkou žasne i Navrátilová

Iga Šwiateková na Australian Open foto: ČTK

Šikovné děvče v raném věku senzačně dosáhne na vzácný titul, načež jako pod lavinou úpí, když její duši drtí náhlá popularita, kolosální očekávání okolí i nabuzenost soupeřek. Takovými příběhy se tenisové dějiny jen hemží. Story Polky Igy Šwiatekové ovšem zatím do šablony nezapadá.
  17:08

6:1, 6:3, 6:2, 6:4, 6:4, 6:3. Tři kola. Šest setů. Vcelku jasné výsledky. Žádný stres. Vítězka podzimního Roland Garros na Australian Open protančila do osmifinále.

Zdolala Nizozemku Rusovou, Italku Giorgiovou i Francouzku Ferrovou. Před následujícím šlágrem, v němž se střetne s Rumunkou Halepovou, nepředvedla ani ždibec nejistoty.

„Mám pocit, jako by ji tlak vůbec neobtěžoval,“ prohlásila legendární Martina Navrátilová při komentování na Tennis Channelu.

„Prostě myslím jenom na hru a ne na věci okolo,“ vysvětlila Šwiateková na tiskovce. „V duchu si zpívám písničku, čímž zaměstnávám mozek. A soustředím se jenom na potřebné maličkosti.“

Iga Šwiateková na Australian Open
Iga Šwiateková na Australian Open

Nic si nedělá z toho, že k protinožcům tentokrát nepřiletěla jako neznámá dívka, která může jen příjemně překvapit. V devatenácti působí uvolněně a sebevědomě.

Obhájkyně melbournského titulu Sofia Keninová se po vypadnutí ve druhém kole s Estonkou Kanepiovou v rozhovoru s novináři rozplakala a přiznala:

„Byla jsem strašně nervózní. Moje hlava vůbec nebyla na kurtu.“

„Měla jsem šance, ale nedokázala jsem je využít. Byla jsem svázaná. Nedokázala jsem pořádně trefit balon.“

Dvaadvacetiletá Američanka platí za úžasnou bojovnici, nicméně v nesnadné situaci její psychická odolnost nezadržitelně tála.

Šwiateková dosud nezakolísala. Svou touhou a cílevědomostí upoutala rovněž Vladislava Šavrdu. Bývalý fedcupový kapitán a manažer ČLTK Praha o ní prohlásil: „Úplně z prýští touha být nejlepší na světě a podstoupit kvůli tomu cokoliv. Třeba se nechat rozkrájet.“

Odhodlání a vyrovnanost mysli jí zatím zásadně popohánějí při australské misi. Znovu se tak hovoří o vlivu, který na ni vyvíjí sportovní psycholožka Daria Abramowiczová.

Radí jí, jak se zklidnit. Jak si užívat napínavé soutěžení. Jak si udržet rozumný odstup od tenisového dění.

Aby Šwiateková poznala, co obnáší život celebrit, navrhla jí Abramowiczová, aby se podívala na film o princezně Dianě. K uvolnění jí údajně pomáhá řešení matematických úloh.

Žádný takový recept nemůže Šwiatekové zaručit triumf nad dvojnásobnou grandslamovou šampionkou Halepovou.

Ale aspoň k utkání s ní nastoupí s čistou hlavou.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...