4. ledna 2008 11:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mladíci zajímají víc než Stanley Cup

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

PARDUBICE Tak trochu v pozadí zájmu sportovní veřejnosti se v Pardubicích a Liberci chýlí ke konci juniorský hokejový šampionát. Vyprodáno bylo jen jednou, a to v pardubické aréně při zápase Česko-Slovensko. K tomu ale hodně dopomohlo asi 3500 kanadských fanoušků, kteří čekali na večerní zápas mezi Kanadou a Švédskem.

Právě ohromný mediální i divácký zájem Kanady dělá z mistrovství světa hráčů do dvaceti let něco mimořádného.

Úvodní prohru českého mužstva s Kanadou, která se kvůli časovému posunu v zemi javorového listu vysílala v dopoledních hodinách, sledovalo přes milion Kanaďanů. Což byl čtvrtý nejsledovanější zahajovací zápas mistrovství přenášený kanadskou sportovní televizí TSN.

„Loni ve Švédsku jsme takový úspěch neměli,“ vzpomínal komentátor TSN Gord Miller, který na juniorské šampionáty jezdí od roku 1994.
 
Utkání mezi Českem a Kanadou chvíli figurovalo i na druhém místě nejsledovanějších přenosů TSN z Evropy, než je předčil zápas obhájců titulu se Švédskem, který zhlédlo 1,08 milionu lidí.

„Na souboj se Švédskem se dívalo víc lidí než na zápas Toronta s New York Rangers v rámci populární show Hockey Night in Canada,“ dodal populární komentátor.
Pro srovnání - na to, jak si čeští mladíci proti Kanadě povedou, bylo v Česku zvědavých 197 tisíc diváků, kteří minulou středu sledovali přenos na ČT 4.

Na rozdíl od České televize TSN na juniorské šampionáty jezdí pravidelně, a vytvořila si tak diváckou základnu. Nejsledovanějším zápasem přenášeným z Evropy bylo finále juniorského mistrovství ve Finsku v roce 2004 mezi Kanadou a USA, které vidělo 1,5 milionu Kanaďanů.

Šampionát mladíků je vrchol
Ještě větší sledovanost dosahuje TSN při mistrovstvích v Severní Americe. Nejvíce diváků, a to 3,5 milionu, zhlédlo finále v roce 2003, kdy v Halifaxu Rusko porazilo domácí Kanadu.

Protože TSN jako soukromá stanice nepřenáší olympijské hry, je pro ni juniorský šampionát největší hokejovou akcí roku společně s finále Stanley Cupu.

Právě to ale ve sledovanosti s juniory překvapivě prohrává. Finále Stanley Cupu v roce 2003 mezi New Jersey a Anaheimem vidělo o půl milionu lidí méně než pár měsíců před tím finále mistrovství v Halifaxu.