Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Množí se výhružky smrtí. Tenisté se ale kyberšikaně nemohou bránit

Sport

  17:00
PRAHA - Nadějná dvaadvacetiletá Kanaďanka Rebecca Marinová kvůli nenávistným komentářům od fanoušků propadala depresím a už dvakrát ukončila kariéru. "Dostávala jsem vzkazy, že bych měla uhořet v pekle," vypráví Marianová. Legendární Roger Federer se loni kvůli výhrůžkám smrtí zdráhal odcestovat na turnaj do čínské Šanghaje. Na kyberšikanu si stěžuje spousta profesionálních tenistů, ale bránit se jí mohou jen velmi omezeně.

Německá tenistka Angelique Kerberová foto: ČTK

Být aktivní na sociálních sítích je dnes pro hráče a hráčky téměř povinností. Vždyť se představují na turnajích po celém světě. Například Serena Williamsová a Rafael Nadal patří na Twitteru mezi nejsledovanější sportovce planety. Od svých internetových přiznívců ale nedostávají jen pochvalné zprávy. Často jim naopak chodí agresivní, vulgární a nenávistné vzkazy. Takzvaná kyberšikana se poslední dobou stává nepřehlédnutelným problémem na okruzích WTA i ATP.

Americká tenistka Varvara Lepchenková

Americká tenistka Varvara Lepchenková

Třeba Němka Angelique Kerberová si během nedávného Wimbledonu přečetla hned několik vzkazů, v nichž jí fanoušci vyhrožovali smrtí. WTA teď incident vyšetřuje. Lidé se k nadávkám nejčastěji uchylují kvůli špatným sportovním výsledkům hráčů nebo sami přiznávají, že měli na zápas vsazeno u jedné ze sázkových kanceláří.  Poznala to i Američanka Varvara Lepchenková, kterou fanoušek výhružkami na Facebooku nutil, aby na travnatém grandslamu prohrála první kolo.

"Vůbec jsem si toho nevšímala. Dřív jsem to prožívala, ale teď se tomu spíš zasměju. Přijde mi, že lidé, kteří prohrávají v sázkách, někdy vůbec neberou na vědomí fakt, že kvůli výsledkům tvrdě dřeme. To oni jen sledují živé vysílání a doufají, že to pro ně dobře dopadne," zlobí se 37. hráčka světového žebříčku. Britská hvězda Andy Murray většinou odpovídá na urážky humorem, jiní tenisté je naopak ignorují. Někteří hráči zase zaměstnávají novináře, aby jim stránky na sociálních sítích spravovaly.

Od výhružek k činům zatím nedošlo

To se ale nevyplatilo Američanovi Michaelu Russellovi, jehož jméno žurnalista na Facebooku využil k tomu, aby nazval australskou světovou jedničku Lleytona Hewitta hlupákem a rasistou. "S tím tedy nesouhlasím. Odteď si budu dávat na svůj Facebook větší pozor," omlouval se pak Russell. Chránit se proti negativním reakcím fanoušků je však téměř nemožné. Robin Haase marně prosí ATP, aby se v problematice internetových ataků více věnovala. "Každý den mi někdo přeje, abych onemocněl smrtelnou nemocí," vypráví Haase.

Kanadská tenistka Rebecca Marinová

Kanadská tenistka Rebecca Marinová

Ale ATP pouze vydala prohlášení, že vše prošetří a aby tenisté podobné výhružky dál hlásili.  Ženská asociace WTA pořádá semináře, v nichž učí tenisty, jak se s kyberšikanou vyrovnávat. Podobné incidenty navíc zaznamenává a eviduje, kdyby je třeba začala šetřit policie. "Hráči se na Facebooku nebo Twitteru objevovat nemusí, je to jejich svobodné rozhodnutí. Pokud se v internetovém prostředí angažují, musí počítat s kladnými i negativními ohlasy. Někteří hráči to zvládají s nadhledem, jiní raději sociální sítě úplně ignorují," vysvětluje pro USA Today americká sportovní právnička Jeff Fannelová.

Zatím se totiž neobjevil jediný případ kyberšikany, po němž by došlo od výhružek až k činům. "Tenisové organizace WTA a ATP s tím momentálně nemohou dělat víc. Bezpečnost tenistů berou velmi vážně a dělají všechno, aby hráče ochránily. Proto je dobré, že se alespoň o kyberšikaně stále více mluví," tvrdí Fannelová.