Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mokrý: Ani funkce v Brně není tak malá

Sport

  7:22
PRAHA - CO DĚLÁ BÝVALÝ VÝKONNÝ VÝBOR - Odejít z čela fotbalového svazu šéfovat jen do jednoho z­ klubů nebývá zvykem, ale Pavel Mokrý (55) neváhal. Bývalý svazový předseda zůstal bez práce jen tři dny. Včera se stal ředitelem Brna.

Nový šéf brněnského klubu Pavel Mokrý. foto: ČTK

Jako šéf svazu jste neměl mezi fanoušky zrovna dobrou pověst. Nebojíte se jejich reakcí?
To se nedá nic dělat, prostě do toho rizika jdu. Myslím, že právě na tomto postu mě budou lidé nejvíce hodnotit podle výsledků. Za mě musí mluvit práce, ne pocity.

Ztratili vliv, ale ještě se nenudí

Jeden se upnul na práci v­klubu, druhý si "líže rány" a ­další odjel na Nový Zéland. Devět členů bývalé fotbalové vlády je teprve třetí den bez významné funkce, ale ani jeden z­ nich se nenudí. Co dnes dělají?

"Od volné hromady jsem ještě skoro nebyl doma. Začala mi práce v klubu, dodělávám resty, kterých mám spoustu," říká bývalý místopředseda Jiří Kubíček, jemuž po neúspěchu na valné hromadě zbyla jen práce olomouckého ředitele.

"Čeká mě 107 přestupů a hostování. Navíc jsem dostal nabídku pracovat v nové legislativní radě svazu," nestěžuje si. Těžší ránu však fotbalové volby zasadily svazovému "ministru financí" Jaroslavu Vackovi.

Bývalý třetí místopředseda totiž skončil i­ v­ představenstvu marketingové společnosti STES, která kontroluje tok peněz do českého fotbalu. Zapomenout údajně odjel na dovolenou na druhou stranu zeměkoule.

Václav Chvála, člen výkonného výboru za Čechy, se zase vrhnul na své podnikání. "Lížu si po porážce rány," povídá. "Já na rozdíl od předsedy Mokrého měl výhodu, že jsem nebyl profesionálním zaměstnancem svazu," připomíná Chvála, že až na Pavla Mokrého nebyl nikdo z členů výkonného výboru na svazu existenčně závislý.

Spíš než o peníze tak jde o ztrátu vlivu. Černé dny prožil například člen za ligu Radek Bělák. Svůj post neobhájil, a navíc byl včera v Brně kvůli špatným výsledkům zbaven funkce sportovního ředitele. Pod novým vedením bude nyní pracovat jako generální sekretář.

Čím vás nabídka Brna zlákala?
Uvažoval jsem, jestli vůbec u fotbalu zůstat, to byla základní otázka. Tahle nabídka byla jasná, konkrétní, navíc z klubu, ve kterém jsem doma. Nakonec mě přesvědčili i majitelé. Říkali, že by byla škoda nevyužít mých zkušeností, kontaktů a praxe. A abych pomohl Brnu, které momentálně není v úplně dobré kondici.

Čím můžete Brnu jako bývalý šéf svazu pomoci?
Mám praxi v tom, jak se dělá fotbal, jak to v něm chodí. Ekonomika, výběr hráčů, kontakty na státní správu, UEFA a FIFA. To všechno se může hodit.

Které kontakty konkrétně chcete využít?
Například v oblasti výstavby nového stadionu, kterou budeme teď asi hodně řešit. Pak třeba při výběru hráčů, protože mám spoustu kamarádů i v jiných klubech. Je to taková všehochuť.

Neměl jste ve smlouvě se svazem klauzuli, že nesmíte třeba půl roku působit ve fotbale?
Ne, takhle to ve fotbale nefunguje. Myslím, že to není žádný střet zájmů. Horší je, když se někdo nechá zvolit do výkonného výboru a přitom je funkcionářem klubu.

Sledoval jste dění v Brně delší dobu?
Když jsem byl v republice, snažil jsem se navštívit jako divák i některé zápasy. Byl jsem v kontaktu i­ s vedením klubu. Věděl jsem, co se v Brně děje už dlouho.

Přitom jste ještě nedávno říkal, že uvažujete, že si možná dáte od fotbalu doživotní pauzu.
To víte, když děláte fotbal celý život... Mám z posledních čtyř let všelijaké pocity, ale říkal jsem si, že práce v klubu bude o něčem jiném. Bylo by asi dobré, abych z­ těch vysokých pozic neodešel úplně, ale ani funkce v Brně není tak malá.

Měl jste i jiné nabídky?
Měl jsem ještě jednu od jednoho prvoligového klubu v okolí Prahy. Ale slíbil jsem, že jeho jméno nebudu prozrazovat, když se domluvím s Brnem. Nechme to tak.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...