10. listopadu 2015 10:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Následky kauzy: Američanka by mohla po diskvalifikaci Rusek získat tři medaile

Alysia Montaňová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alysia Montaňová. | foto: ČTK/AP

NEW YORK Nebýt půlkařek Marie Savinovové a Jekatěriny Poistogovové, nad nimiž se po pondělním zveřejnění zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA ohledně systematického dopingu v ruské atletice vznáší hrozba doživotní diskvalifikace, mohla mít Američanka Alysia Montaňová tři medaile z olympijských her či mistrovství světa. Na OH 2012 v Londýně skončila na osmistovce pátá, na MS 2011 v Tegu i 2013 v Moskvě čtvrtá - pokaždé za některou z obviněných Rusek.

Devětadvacetiletá Montaňová, která po loňské mateřské pauze znovu závodí, souhlasí s možným vyloučením Ruska ze světové atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her. Zároveň doufá, že se dočká některého z cenných kovů.

Kauza? Naprostý blud

Trenér ruské běžkyně Marie Savinovové Vladimir Kazarin označil obvinění vznesená vůči jeho svěřenkyni i dalším ruským atletům a trenérům za "naprostý blud". V rozhovoru pro web sport-express.ru uvedl, že Savinovová dál trénuje. „Myslím, že nyní nikoho naše plány nezajímají, ale chtěli bychom se zúčastnit olympiády v Riu,“ řekl kouč.

„Je to naprostý blud. Používali jsme výhradně povolené preparáty.“

„Ten bronz si plně zasloužím, i bez slavnostního vyhlášení by byl symbolem mé dřiny,“ řekla Montaňová o olympijském finále osmistovky v Londýně, kde sice doběhla pátá, avšak výkony vítězné Savinovové i třetí Poistogovové jí hned přišly „nevysvětlitelné a vysoce podezřelé“.

„Když běžíte na maximum a někdo za vámi jen tak vyklusává, pak vás bez větší námahy předběhne a v cíli jen zvedne ruce nad hlavu, zatímco vy ležíte na zemi a samým vyčerpáním je vám na zvracení, tak si říkáte, jestli si z vás nedělají legraci. Dokud ale nemáte důkazy, nemůžete nic říct,“ uvedla Montaňová, dříve závodící pod dívčím jménem Johnsonová, v rozhovoru pro New York Times.

Tím, že se v Londýně nedostala na stupně vítězů, přišla rovněž o dost peněz, podle vlastních odhadů až o půl milionu dolarů bez možných nových sponzorských smluv.

„Sice to neděláte kvůli penězům, ale i tak si je zasloužíte,“ řekla Montaňová, jejíž jedinou velkou medailí zatím zůstává bronz z halového MS 2010 v Dauhá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz