25. listopadu 2014 18:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tenisový sudí se pokoušel ovlivnit výsledky zápasů, dostal doživotní trest

Ilustrační tenis antuka - Novak Djokovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační tenis antuka - Novak Djokovič | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Francouz Morgan Lamri je prvním rozhodčím, jenž byl potrestán za korupci takzvanou Jednotkou pro bezúhonnost tenisu (TIU). Dvaadvacetiletý umpirový sudí, který se pohyboval především na challengerech a turnajích kategorie futures, dostal doživotní distanc.

Lamri podle TIU porušil antikorupční program v letech 2012 a 2013 ve čtyřech bodech. Mimo jiné se pokoušel ovlivnit výsledky zápasu a sázel nebo se snažil na ně sázet.

V rozhovoru pro agenturu AP Lamri uvedl, že se proti distanci neodvolá. Odmítl však jakékoli korupční jednání a přiznal pouze, že sázel na zápasy, v nichž nijak nefiguroval.

„Nechápu, jak mě mohli odsoudit, aniž by mě vyslechli,“ řekl Lamri, jenž s vyšetřovateli nespolupracoval. Sám bývalý tenista, který se jako čárový sudí dostal až na Roland Garros a do Monte Carla, nechtěl uvést detaily případu. Uvedl však, že se týkal turnaje futures v Saint-Raphaelu v únoru 2013, jenž byl jeho poslední v kariéře.

„Předhazují mi, že jsem se tam bavil s hráči. Ale jsou to jen přátelé, nic víc. Byli jsme na obědě, to mi přece nikdo nemůže vyčítat. Možná si myslí, že jsme tam domlouvali zápasy,“ řekl Lamri. Potvrdil, že odmítl poskytnout TIU kopie svých bankovních účtů, které mohly ukazovat na případné podezřelého pohyby na jeho kontě.

Sázení na tenis potrestaný sudí nepopřel, nicméně prý se týkalo jen zápasů, kterých se neúčastnil. „Sázel jsem jen na zápasy, v kterých hráli špičkoví hráči, například Tomáš Berdych,“ tvrdil Lamri.

Antikorupční orgán TIU vznikl v roce 2008 na popud ATP Tour, WTA Tour, Mezinárodní tenisové federace (ITF) a komise pro Grand Slamy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!