16. listopadu 2007 10:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Motivace na Slováky? Prestiž

Vítej, sparťane! Trenér Slovenska Ján Kocian se zdraví se záložníkem Karolem Kiselem, který si zahraje proti Čechům na domácím stadionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítej, sparťane! Trenér Slovenska Ján Kocian se zdraví se záložníkem Karolem Kiselem, který si zahraje proti Čechům na domácím stadionu. | foto: ČTK

PRAHA Postupové karty jsou rozdány, zítřejší derby v kvalifikaci ME se Slováky však náboj neztrácí. V sázce je prestiž, ze strany Čechů i prvenství ve skupině. Slováci se zase chtějí revanšovat za potupnou porážku 0:3 z Tehelného pole.

„Bereme zápas se vším všudy, co patří k důležitému utkání,“ prohlásil trenér Karel Brückner. „Ztráta motivace nehrozí, už jenom ta historie, hrajeme s týmem se kterým jsme byli jeden stát. Kdybychom k tomu špatně přistoupili, měli bychom problémy,“ doplnil kouče kapitán Tomáš Rosický.

"Federální" derby

1995: Slovensko - ČR 1:1 (příprava)
1997: Slovensko - ČR 2:1 (kvalifikace MS)
1997: ČR - Slovensko 3:0 (kvalifikace MS)
2002: ČR - Slovensko 4:1 (příprava)
2006: Slovensko - ČR 0:3 (kvalifikace ME)

Češi si postup na EURO zajistili před měsícem v Německu. Překvapivá výhra je katapultovala na pozici lídra skupiny, kterou by neradi opouštěli. Zajistí jim totiž výhodnější pozici při losuME a kvalifikace MS. „Chceme vyhrát skupinu,“ prohlásil Brückner, který však koeficientům při losování nepřikládá velký význam.

Bývalí federální partneři se potkají po 14 měsících. V září 2006 zažila Bratislava potupnou porážku Slováků 0:3, kteří jen přihlíželi triumfálnímu představení českého týmu. Může se podobný scénář zopakovat zítra v AXA Areně?

„Tam nám všechno vyšlo, tentokrát to bude těžší. Soupeř si dá větší pozor. Slováci také obměnili tým, mají tam rychlejší hráče oproti minulému zápasu,“ upozornil Brückner.

Jeho tým zasáhly absence klíčových hráčů, kvůli zranění nenastoupí gólman Petr Čech, obránci Tomáš Ujfaluši a Marek Jankulovski ani záložník Libor Sionko. Zdravotní potíže sužují i středopolaře Jana Poláka. „Přivezl si problémy z posledního zápasu Anderlechtu. Nevím, jestli bude k dispozici,“ uvedl Brückner.

Naopak po delší době se vrací obránce Zdeněk Grygera, který snad už definitivně překonal svalové potíže. Vzhledem k množství absencí zasáhnou do duelu méně vytížení hráči. Mají možnost se ukázat, zítřejším duelem začíná boj o nominaci na EURO.

Slováci si o podobných myšlenkách můžou nechat jenom zdát. Před českým mužstvem mají respekt, v Praze prý ale chtějí uspět.

„Češi patří mezi nejlepší týmy v Evropě. Dal bych je do stejné kategorie jako Anglii, Španělsko či Německo,“ uvedl slovenský trenér Ján Kocian.

„Odevzdaní ale nebudeme. Kdybychom měli plné kalhoty, bylo by to ještě horší než naše přemotivovanost v předchozích vzájemných zápasech,“ dodal Kocian. Pikantní bude zápas pro sparťana Karola Kisela a slávistu Mateje Krajčíka. Na Letnou se vrací také někdejší opora Sparty Marek Čech.

Lukáš Opatrný, Robert Neumann

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz