3. dubna 2008 16:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

MOV: Internet bude v Číně fungovat

Také kazašský prezident Nursultan Nazarbajev se zapojil do probíhající olympijské štafety.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Také kazašský prezident Nursultan Nazarbajev se zapojil do probíhající olympijské štafety. | foto: ČTK

PEKING Organizátoři her v Pekingu se Mezinárodnímu olympijskému výboru zaručili, že během olympiády nebudou problémy s přístupem k internetu, přímými televizními přenosy ani znečištěným ovzduším. Inspektoři MOV naposledy osobně zkontrolovali průběh příprav na největší sportovní událost letošního roku, která začne za čtyři měsíce.


Číňané mimo jiné zaručili, že přibližně 30 tisícům zahraničních novinářů umožní během her volně používat internet, který je jinak v komunistické zemi cenzurovaný. "Mají víza pro vstup do země, měli by mít volný přístup k internetu. To jsme zdůraznili a dohodli jsme se," uvedl dnes místopředseda inspektorského týmu Kevan Gosper.


Navzdory informacím o připravovaném zákazu přímých přenosů z náměstí Brány nebeského klidu by všichni majitele televizních práv měli vysílat neomezeně i z tohoto prostoru. Světové televizní společnosti navíc nemusejí používat třicetisekundové až minutové zpoždění přenosu, které kvůli kontrole nad jeho obsahem používá Čína. Tamní státní televize tak například neodvysílala záběry muže protestujícího během slavnostního zapalování olympijské pochodně v Řecku.

Především účastníci závodů ve vytrvalostních sportech mají před olympiádou obavy ze znečištěného ovzduší, světový rekordman v maratonu Haile Gebrselassie dokonce kvůli svému astmatu na hry nepojede. Organizátoři se chtějí zaměřit na dokonalou předpověď počasí, která by měla nebezpečí smogu odhalit a dát jim prostor pro případné úpravy programu soutěží.


Tradičně zdrženlivě se funkcionáři MOV vyjádřili k porušování lidských práv v Číně a k nepokojům v Tibetu, což v posledních týdnech vyvolalo řadu debat až po úvahy o bojkotu olympiády. Šéf inspektorského týmu Hein Verbruggen zdůraznil politickou neutralitu MOV. "Máte před sebou velkého obránce pravidla, že MOV by neměl být zapleten do politiky, ani by se neměl vyjadřovat k politickým otázkám," uvedl.

ČTK
Hein Verbruggen Jsem pokrytecká svině! 16:33 3.4.2008

Najdete na Lidovky.cz