12. ledna 2017 20:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čína přišla o tři zlata z olympiády v Pekingu, dopovaly vítězky ve vzpírání

Čínská vzpěračka Čchen Sie-sia vyhrála v Pekingu kategorii do 48 kg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vzpěračka Čchen Sie-sia vyhrála v Pekingu kategorii do 48 kg. | foto: Reuters

LAUSANNE Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval z her v Pekingu 2008 trojici domácích olympijských vítězek ve vzpírání Cchao Lej (váha do 75 kg), Liou Čchun-chung (do 69 kg) a Čchen Sie-sia (do 48 kg). Odebrání zlatých medailí je důsledkem loňských pozitivních výsledků dopingových testů při zpětných analýzách vzorků.

Ze stejného důvodu přišla o bronzovou medaili z her v Pekingu také běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková.

Čínské vzpěračky byly potrestány za nález zakázané látky GHRP-2, která napomáhá růstu svalů. Liou Čchun-chung měla navíc v těle také stopy sibutraminu, přípravku na hubnutí. Ostapčuková už dříve přišla o nejcennější olympijskou medaili z her v Londýně 2012. Tam tehdy soutěž vyhrála, ale krátce po skončení olympiády byla usvědčena z užití anabolického steroidu metenolonu.

Zlato připadlo Novozélanďance Valerii Adamsové, jež tím obhájila titul z Pekingu. Tentokrát byla Ostapčuková potrestána za nález turinabolu a tamoxifenu.

Čínská vzpěračka Cchao Lej se zlatou olympijskou medailí z kategorie do 75 kg.

Čínská vzpěračka Cchao Lej se zlatou olympijskou medailí z kategorie do 75 kg.

Vedle čtyř pekingských medailistek MOV nově diskvalifikoval také čtvrtou ženu z kladivářské soutěže Darju Pčelnikovou rovněž z Běloruska, turecká vzpěračka Sibel Simseková přišla o čtvrté místo z londýnské olympiády. Obě byly přitom čekatelkami na bronz kvůli dříve prokázanému dopingu soupeřek.

Z londýnských výsledků byli vyškrtnuti také další vzpěrači Intigam Zajrov (6.) z Ázerbájdžánu a Norajr Vardanjan (11.) z Arménie.

ČTK
J. Nový A co opakování ceremoniálu?! 10:01 13.1.2017
p. vojvodík To je bobulí. 2:15 13.1.2017