6. září 2014 13:48, aktualizováno  16:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Biker Kulhavý skončil na MS devátý, Nash dojela ve třetí desítce

Jaroslav Kulhavý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kulhavý. | foto: Reuters

HAFJELL/PRAHA Tajně myslel na medaili, za úspěch na mistrovství světa po všech trablech letošní sezony považoval i pozici v desítce. Nakonec biker Jaroslav Kulhavý obsadil na šampionátu v norském Hafjellu 9. místo. Ondřej Cink bral 12. příčku, titul popáté v životě francouzský veterán Julien Absalon.

Absalon dvakrát na horském kole vyhrál olympiádu, třikrát mistrovství Evropy a čtyřikrát titul světového šampiona. Naposledy duhový trikot oblékl před sedmi lety ve Fort Williamu, v Hafjellu však ukázal, že ani ve 34 letech není z formy.

Tradičně pomalý byl Francouzův start do závodu, pohyboval se na hranici desítky, za sebou chvíli vezl i Kulhavého. Jenže jako vždycky nasadil ke stíhačce a po půl hodině už visel za zadním kolem do té doby vedoucího Švýcara Nina Schurtera.

Trojnásobný mistr světa a obhájce zlata z loňska byl po letošních výsledcích pasován do role velkého favorita, jenže tentokrát narazil na silnějšího soka. Snad se na Švýcarovi podepsal přepálený start, snad ho psychicky složila pohoda, s jakou Absalon šlapal v jeho zádech, zničehonic ztratil půl minuty.

Zmar podtrhl ještě pádem v technické pasáži pár stovek metrů před finišem. V kamenné sekci se mu zapíchlo přední kolo, Schurter letěl přes řídítka, hlavou narazil do země. Těžce se zvedal do sedla, cílem projel bez úsměvu a za ním musel do péče lékaře, který prohmatával jeho poraněné zápěstí.

Mezi ženami slavila Pendrelová, Nash 21.

Držela se v desítce, jenže po polovině závodu už čelo patřilo jiným a bikerka Kateřina Nash dokončila mistrovství světa v norském Hafjellu na 21. místě. Duhový dres podruhé v životě oblékla Kanaďanka Catharine Pendrelová, na kterou Nash ztratila 8 minut. Evropská šampionka v maratonu Tereza Huříková skončila ve čtvrté desítce.

Pendrelová se světovou šampionkou stala už v roce 2011 v Champéry. "Jenže poslední dva roky byly pro mě šampionáty zklamáním," připomněla. "Ale letos jsem si to vynahradila."

Třiatřicetiletá Kanaďanka za sebou o 21 sekund nechala Rusku Irinu Kalentěvovou, překvapením bylo třetí místo Američanky Davisonové. Nová šampionka však málem o svůj titul přišla; v posledním kole si užívala jasný náskok, jenže musela zastavit u mechanika, aby jí vyměnil defekt předního kola.

"Ale jinak to byl závod, na který můžu být hrdá," pronesla. "Celou dobu, co jsem byla první, jsem se musela uklidňovat: není to mistrovství světa, nevedeš. Hlavní bylo jet v klidu a nechybovat v lese."

Smůlu měly dvě z velkých favoritek celého závodu: Slovinka Tanja Žakeljová skončila půlminutu za stupni vítězů po potížích v úvodu závodu, naopak obhájkyně stříbra Polka Maja Wloszczowská měla závod na cenný kov dlouho rozjetý, ale defekt daleko od depa ji o něj připravil.

Mistrovství světa horských kol v Hafjellu (Norsko): Cross country

Muži (29,4 km): 1. Absalon (Fr.) 1:27:06, 2. Schurter (Švýc.) -1:51, 3. Fontana (It.) -3:28, 4. Milatz -3:33, 5. Fumic (oba Něm.) -3:43, 6. Mantecón (Šp.) -3:56, 7. L. Flückiger (Švýc.) -4:25, 8. Kulhavý (ČR) -4:33, 9. Hermida (Šp.) -4:40, 10. Näf (Švýc.) -5:06, ...12. Cink -5:52, 36. Škarnitzl -10:32, 71. Nesvadba (všichni ČR) -1 kolo.

Ženy (25,2 km): 1. Pendrelová (Kan.) 1:31:30, 2. Kalentěvová (Rus.) -21, 3. Davisonová (USA) -43, 4. Žakeljová -1:12, 5. Klemenčičová (obě Slovin.) -1:46, 6. Battyová (Kan.) -2:09, ...21. Nash -8:00, 35. Huříková -11:50, 42. Štěpánová, 52. Veselá, 57. Škarnitzlová (všechny ČR) všechny -1 kolo.

Filip Grim

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.