Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Závadová obsadila na MS v krátkém bazénu na dlouhé polohovce sedmé místo

18:10aktualizováno  19:24
DAUHA/PRAHA - Barbora Závadová obsadila na mistrovství světa v krátkém bazénu časem 4:30,95 minuty sedmé místo ve finále polohového závodu na 400 metrů. První pokus dostat se mezi finálovou osmičku naopak nevyšel o jedno místo Simoně Baumrtové. Na šampionátu v Dauhá padly během prvního finálového bloku také dva individuální světové rekordy, o které se postarala Španělka Mireia Belmonteová.

Česká plavkyně Barbora Závadová foto: Reuters

Na šampionátu padly během prvního finálového bloku také dva světové rekordy, o které se postarala Španělka Mireia Belmonteová.

Jednadvacetiletá Závadová, která se letos po dvouleté stagnaci vrací do světové špičky, si před šampionátem kladla za cíl postoupit do finále a nebýt poslední.

To splnila, přesto nebude úplně spokojená s časem, neboť za svým výkonem z dopolední rozplavby zaostala přesně o sekundu. Její tři roky starý český rekord má hodnotu 4:28,21.

„Nebyla jsem tak motivovaná jako ráno. Od kouče jsem dostala hodně instrukcí, co bych měla zlepšit, a víc jsem přemýšlela, což se na čase projevilo. Pomalejší byl znak, kde jsem tu vteřinu oproti ránu ztratila,“ vysvětlila v rozhovoru pro Radiožurnál. „Ale jsem spokojená, protože jsem chtěla postoupit do finále, což se povedlo,“ dodala.

Baumrtová jela do Dauhá jako největší česká naděje, ale podobně jako v létě na mistrovství Evropy v Berlíně také tentokrát zaostala za předpoklady.

V závodu na 100 metrů znak, v němž obhajovala bronzovou medaili z předloňského šampionátu v Istanbulu, skončila v rozplavbách osmá časem 57,61 a v semifinále se zlepšila pouze na 57,37, což na postup nestačilo. Za vlastním českým rekordem z loňského ME v Herningu, kde byla druhá, zaostala o více než sekundu. Od postupu do finále ji dělilo 12 setin.

„V rozplavbě to bylo v pohodě, jen mi nateklo do brýlí a chtěl jsem zpřesnit délku vlnění,“ řekla Baumrtová. Neskrývala ale zklamání. „Jsem smutná, nevím, co bylo špatně. Prostě jsem to pocitově nebyla já. Nevím, kde dělám chybu. Celý podzim jsem plavala výborně, nevím, co se děje,“ poznamenala v tiskové zprávě svazu Baumrtová.

Hrdinkou dne byla Španělka Belmonteová. Nejprve vyhrála závod na 200 metrů motýlek a jako první žena v historii se dostala časem 1:59,61 pod hranici dvou minut. O několik desítek minut později opanovala polohovou čtyřstovku, kde zastavila časomíru na hodnotě 4:19,86.

Na motýlkářské dvoustovce dosud držela světový rekord Číňanka Liou C’-ke časem 2:00,78, z čela tabulek na polohové čtyřstovce Španělka vymazala maďarskou hvězdu Katinku Hosszúovou, která byla loni o 99 setin pomalejší. Hosszúová se dnes za Belmonteovou musela spokojit se dvěma druhými místy.

Další česká naděje Petra Chocová, která v Dauhá bojuje s angínou, skončila už dopoledne na prsařské padesátce dvacátá a semifinále jí o 15 setin uniklo. Právě na této trati se přitom předloni stala mistryní Evropy v dlouhém i krátkém bazénu.

Světový rekord padl i v kraulařské štafetě žen na 4x200 metrů, kde se o něj postaraly časem 7:32,85 Nizozemky Inge Dekkerová, Femke Heemskerková, Ranomi Kromowidjojová a Sharon Van Rouwendaalová. Evropské maximum pro změnu vytvořila litevská prsařka Ruta Meilutyteová, jež v semifinále padesátky časem 28,81 zaostala o jedinou setinu za světovým maximem Jessicy Hardyové z USA.

Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu v Dauhá

Muži: 200 m v. zp.: 1. Le Clos (JAR) 1:41,45, 2. Izotov (Rus.) 1:41,67, 3. Lochte (USA) 1:42,09, ...v rozplavbách 36. Janeček 1:47,24, 37. Kunčar (oba ČR) 1:47,47.

4x100 m v. zp.: 1. Francie (Mignon, Gilot, Manaudou, Metella) 3:03,78, 2. Rusko 3:04,18, 3. USA 3:05,58.

Ženy: 200 m mot.: 1. Belmonteová (Šp.) 1:59,61 - světový rekord, 2. Hosszúová (Maď.) 2:01,12, 3. Hentkeová (Něm.) 2:03,89.

400 m pol. z.: 1. Belmonteová 4:19,86 - světový rekord, 2. Hosszúová 4:22,94, 3. Mileyová (Brit.) 4:24,74, ...7. Závadová (ČR) 4:30,95

4x200 m v. zp.: 1. Nizozemsko (Dekkerová, Heemskerková, Kromowidjojová, Van Rouwendaalová) 7:32,85 - světový rekord, 2. Čína 7:37,02, 3. Austrálie 7:38,59.

Semifinále s českou účastí

Ženy: 100 m znak: 1. Zevinová (Ukr.) 56,23, ...9. Baumrtová 57,37, v rozplavbách 37. Grusová (obě ČR) 1:00,27.