Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Musel běžet sám. Uzdravený Makwala i tak postoupit do finále na 200 metrů

Mistrovství světa v atletice 2017 Londýn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství světa v atletice 2017 Londýn | foto: Reuters

LONDÝN Botswanský sprinter Isaac Makwala nakonec na atletickém mistrovství světa v Londýně přece jen bude bojovat o medaile v běhu na 200 metrů. Největší favorit této disciplíny, jenž nemohl vinou infekčního onemocnění nastoupit do pondělních rozběhů a v úterý musel kvůli karanténě vynechat finále na 400 m, běžel dnes sám o postup do semifinále a limit mezinárodní federace IAAF hladce splnil časem 20,20 s. Ve večerním semifinále byl se zadrženým závěrem ještě o osm setin rychlejší a ve čtvrtek poběží ve finále.

„Vzhledem k tomu, že vypršela doba jeho karantény, a po lékařském vyšetření, jež potvrdilo, že je zdravý, jsme souhlasili na základě našich platných pravidel s tím, že pokud splní kvalifikační čas, bude moci dnes večer běžet semifinále na 200 m,“ uvedli představitelé IAAF.

Kvalifikační čas byl 20,53 s, což pro lídra letošních tabulek s osobním rekordem hluboko pod 20 sekund nebyl problém. V sólo závodě dosáhl času 20,20 s a o dvě hodiny později dokázal i v dešti ještě zrychlit. Jeho souboj s vítězem čtvrtky Jihoafričanem Waydem van Niekerkem bude jedním z vrcholů čtvrtečního programu.

IAAF udělením dodatečné šance Makwalovi vyhověla žádosti Botswanské atletické federace a zřejmě mu chtěla kompenzovat to, že mu v úterý nedovolila nastoupit k finále čtvrtky. Třicetiletý medailový kandidát byl jedním ze zhruba 30 sportovců, které v Londýně postihl takzvaný norovirus, způsobující žaludeční potíže.

O start na 200 m tak přišel kvůli zdravotním problémům, ale v úterý už se cítil zdravý. Jenže IAAF mu start ve finále čtvrtky neumožnila a ochranka ho ani nepustila na stadion.

Makwala není první, kdo postoupil díky dodatečnému sólovému závodu. Totéž potkalo americkou štafetu žen na 4x100 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro po úspěšném odvolání proti diskvalifikaci a Američanky pak došly až ke zlatým medailím.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?