Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musíme vyčistit vzduch

Sport

  9:31
PŘÍBRAM/PRAHA - Po deseti letech končí ve fotbalové Příbrami prvoligová éra. Naděje na záchranu utnula už v předposledním kole porážka 0:2 na půdě Slovácka. Prezident středočeského klubu Jaroslav Starka se proto nyní začal upínat na nový cíl: dostat Příbram rychle zpátky mezi elitu.

Jaroslav Starka foto: ČTK

LN Jaká vládne v klubu nálada?
Zrovna tu venku prší, takže se krásně čistí vzduch. Vzduch se musí vyčistit také uvnitř klubu. Sestup je definitivní, s tím nic nenaděláme. Ani druhá liga nebude jednoduchá soutěž. Musíme vyprat špinavý prádlo a trochu okysličit atmosféru. Třeba nám nakonec bude pršet štěstí...

Měl jste po utkání na Slovácku proslov k hráčům?
Nebylo třeba nic říkat. I když jsme mančaft dali dohromady strašně narychlo, nesplnil, co splnit měl. Je jasné, že musí přijít nějaké změny. O nich se budeme bavit až v následujících týdnech.

Jde o největší zklamání, jaké jste během kariéry fotbalového funkcionáře prožil?
Takhle to neberu. Postoupili jsme z ČFL, pak jsme byli delší dobu v druhé lize. V nejvyšší soutěži jsme vydrželi deset let. Jako klub z malého města jsme za to byli rádi. Nějaké věci jsme ale podcenili a teď se nám naplno projevily.

Část sezony jste strávil ve vazbě. Podepsala se vaše nepřítomnost v klubu na jeho výsledcích?
O tom bych nemluvil. Firmu každopádně vedu já, takže za ní zodpovědnost cítím. S kritikou začínám vždy u sebe.

V zimní přestávce jste angažovali několik zvučných posil. Proč se jejich příchod neodrazil na hřišti?
Při výběru hráčů vždy respektuju přání trenéra, ale s každým si potřebuju nejdřív promluvit, podívat se mu do očí a zjistit, jestli to s ním má význam. To tentokrát nešlo. Někteří z nich nepodávali výkony odpovídající tomu, co mají odslouženo. Nebyli jsme kompaktní tým. Utápěli jsme se v individuálních výkonech – dobrých i špatných.

Věříte v návrat do ligy hned v příští sezoně?
Do poslední chvíle jsem doufal také v záchranu. Musím v to věřit, protože jinak bych tady neměl co dělat. Budeme se snažit dát dohromady lidi, co chtějí dělat fotbal ve druhé lize za podstatně menší peníze.

Najedete tedy od nového ročníku v klubovém rozpočtu na úspornější režim?
To není o penězích. V lize jsou mančafty, které i bez nich hrají dlouhou dobu dobře. Moji hráči měli všechno zaplacené a nedařilo se jim. Spíš to spočívá v přístupu k danému problému.

Začnete víc sázet na mladé hráče?
Do týmu potřebujeme mladé, ale i zkušené. Teprve si s nimi sednu a ujasníme si, jestli tu vůbec chtějí pokračovat.

Smlouva vyprší také trenéru Kotrbovi. Počítáte s tím, že by v Příbrami pokračoval?
Bez ohledu na sestup mu musím poděkovat, že sem vůbec do špatně rozjeté sezony naskočil. Ale samozřejmě vím, že je domluvený s Karlem Poborským na návratu k mládeži v Českých Budějovicích.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat