6. prosince 2012 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Můžeme Finy porazit, shodují se florbalisté působící ve Finsku

Čeští florbalisté Tomáš Sladký (vlevo) a Jan Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští florbalisté Tomáš Sladký (vlevo) a Jan Jelínek | foto: ČTK

CURYCH (Od zpravodaje ve Švýcarsku) Čeští florbalisté Tomáš Sladký a Jan Jelínek hrávali za Vítkovice, působí ve finské lize a na mistrovství světa bydlí na stejném pokoji. Ale hlavně oba věří, že český tým může v dnešním čtvrtfinále porazit obhájce triumfu. "Máme na to Finy ve čtvrtfinále porazit."

Mohou vás dva Finové vůbec ještě překvapit?
Jelínek:
Asi ne. Hráče znám velmi dobře, ale to, co o nich vím, není nic překvapujícího. Nebo?
Sladký: Ne, není. Ty hráče neznáme jen z ligy ale i z reprezentačních akcí a víme, že poslední dva tři zápasy jsme s nimi hráli velmi dobře. Během středy jsme si řekli mezi sebou hodně věcí a shodli jsme se, že si na ty Finy dost věříme.

Jsou tedy zranitelnější?
Jelínek:
Ano. Jestli máme Finy někdy porazit, tak letos. Jejich trenér nemá ve Finsku úplně vysoký kredit. Za ty dva roky, co je u týmu, moc změn neudělal, vzal si staré zkušené hráče a věří, že oni to zvládnou sami. Jestli jsme někdy proti nim měli šanci, pak je to letos.
Sladký: Ten trenér Kettunen se k tomu dostal dost na sílu. Co jsem se bavil s kluky, tak mu tolik nevěří, jako předchozímu kouči, s nímž uhráli dvě zlata. Alibisticky vzal dvanáct starších hráčů a věří, že zkušenostmi se to nějak uplácá. Slyšel jsem názory, že Finové tady zatím nepodávají stoprocentní výkony, stejně jako my. Takže to ve čtvrtfinále bude padesát na padesát.

Pořád ale mají Miku Kohonena, jenž byl v posledních tří letech vždy vyhlášen nejlepším hráčem světa.
Sladký: Drží si výkonnost delší dobu, ale nemůžeme se dívat jen na něj. Potřebujeme rozložit sílu mezi tři pětky a soustředit se na sebe. Mají tam slušné plejery, ale my jsme teď hodně dole vůči fanouškům. Nemáme co ztratit, jen získat.

Jak Finové berou český florbal? Vnímají reprezentaci jako rovnocenného soupeře?
Sladký:
To ne. Oni mají spoustu hráčů, takže když přijdou nějací Češi, neberou na to ohled. A na reprezentační úrovni jsou pořád svým sebevědomím na takové výši, že půjdou do zápasu s tím, že si absolutně nepřipustí žádný problém.
Jelínek: O tom jsem přesvědčený. Sice nejsou nadšení z toho, že hrají s námi, ale myslím, že o tom přemýšleli asi tak dvě minuty a teď do toho půjdou s tím, že jsou jasní favorité.

Měli jste od nich ohlasy?
Sladký:
Ohlasy byly po porážce s Lotyšskem bouřlivé. Já florbal začínám brát, že v něm zažijete všechno, veškeré emoce, zážitky, situace, které bych jinde nezažil. Ano, v úterý to byl trochu průser, ale bez florbalu bych tohle neprožil. Je to fajn zkušenost, ale ve čtvrtek do toho vlétneme s tím, že máme před sebou klasický turnaj Euro Floorball Tour. Nejdřív Finové, pak snad Švýcaři a nakonec ve finále Švédové. To už přeci známe.
Jelínek: Hrajeme o vlastní trika. Proti Lotyšsku jsme to podělali, tak nezbývá než se odrazit ode dna.

Pitvali jste se v tom zápase?
Jelínek: Moc jsme nechtěli, ale člověku to nedá. Je třeba si vzít z toho zápasu, co nefungovalo, aby se to neopakovalo.
Sladký: Byli jsme ve finské sauně, tam jsme to rozebrali. Já šel spát ve čtyři ráno, protože jsem se na ten zápas díval dvakrát. Ale je to turnaj, takže za tím uděláme tlustou čáru.

Tady na parapetu vašeho hotelu je vidět dopitá becherovka, ta také pomáhala zapomenout?
Sladký: Ta je určitě masérů. Já ji tedy vozím do Finska kamarádovi, protože když se vracím do Česka, tak chce, abych to bral po lahvích. Váhově to pak bývá na letišti problém.

Co si naopak berete z Finska?
Sladký:
Dobrou náladu, ale chybí mi tam hlavně sluníčko.
Jelínek: To já si sem z Finska přivezl depresi. Tam jsme viděli slunko tak hodinu týdně.
Sladký: Tam když se totiž na dvě hodiny objeví šero, tak lidi honem vylezou ven a pak jdou zase do toho svého krytu.

Robert Sára, mih

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.