26. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Myslel jsem na bolest ruky, a to je špatně, přiznal po bitvě Berdych

Tomáš Berdych úvodní kolo Wimbledonu zvládl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych úvodní kolo Wimbledonu zvládl. | foto: Reuters

Nastaly chvíle, kdy si Bernard Tomic mohl myslet, že má Tomáše Berdycha na lopatě. Jenže světová šestka se ve 2. kole Wimbledonu vydrápala ze všech svízelných situací. Šikovný Australan se nakonec musel Berdychovi poklonit: "Tomáš je úžasný hráč, na trávě patří mezi tři nebo čtyři nejlepší hráče na světě."

Na Berdychově statistickém vysvědčení ze středečního mače se skví 25 es a celkem 68 vítězných úderů. Najde se na něm pouze 18 nevynucených chyb. Podstatnější však je, že si dokázal poradit v nejnáročnějších chvílích, v nichž se i nervy diváků napínaly k prasknutí.

Po dvou obtížných zkouškách ho v pátek čeká zřejmě ještě nebezpečnější sok: 26. nasazený Chorvat Marin Čilič.

Nadřel jste se proti Tomicovi?
Neřekl bych, že byl zápas fyzicky náročnější než ten první. Ale zase to byla jiná hra, jiný soupeř. Jeho styl není příjemný. Musel jsem si zvyknout na ten jeho rytmus - nerytmus a přebojovat to.

Tomic skvěle podával, přesto jste ho zlomil. Prodal jste své zkušenosti?
Od začátku hrál výborně, využíval to, co mu na trávě funguje. Hlavně servis mu šel. To byl hlavní důvod, proč jsem to měl těžké. On dokáže chvilkově hrát dobře, ale na vyhrané tři sety to ještě nemá poskládané. Nedokáže udržet vysokou úroveň.

Byly pro vás zlomové dva odvrácené Tomicovy setboly ve třetím setu?
Byly důležité. Na druhou stranu jsem si šancí vypracoval víc než on. Bylo zasloužené, že jsem ty setboly odvrátil.

ČTĚTE VÍCE

Rozptýlily vás neshody s rozhodčími?
Jeden verdikt byl hóóódně podivný. Ještě teď bych se docela hádal. Je nepříjemné, že pak ztratíte důvěru k rozhodčím. Necháte se unést a berete si jestřábí oko, i když to není potřeba.

Je lepší se ozvat, nebo spíš udržet klid?
To je těžké říct. Někdy se člověk potřebuje nabudit a je lepší se ozvat. Jindy zase je správnější zůstat v klidu a neřešit to. Musíte zareagovat na danou situaci.

Udělaly vám radost vítězné tie-breaky, které se vám v poslední době nedařily?
Je fajn, že se mi to podařilo zlomit. Ale nemůžete to brát jenom statisticky. Někdy máte spoustu brejkbolů, jindy stačí jeden. Hlavní je vyhrát zápas.

Jak vážné je to s vaším zápěstím?
V prvním kole jsem spadl a narazil si ho. Dohrál jsem v pohodě, ale ráno jsem se vzbudil a nemohl s rukou skoro ani pohnout. I když jsem si teď při zápase vzal prášky proti bolesti, extra mi to nepomohlo. Uvidíme, třeba se to za den a půl dá do pořádku.

Radující se Tomáš Berdych.

Radující se Tomáš Berdych.

Cítíte, že už vám není dvacet?
Přesně tak. Dřív se zranění přes noc zlepšilo. Teď se v noci zhorší a pak se možná teprve začne zlepšovat. Co nadělám?

Ve třetím kole čeká chorvatský ranař Čilič. To není přívětivý rival, což?
Není. Určitě by se v pavouku našli lepší. On ani ten Tomic na druhé kolo nebyl bůhvíjaký. Ale mám za sebou dva dobré zápasy. Teď bude nejdůležitější, abych tu ruku měl v pořádku. Abych se mohl opřít do returnu a dokázal Čiliče zezadu přetlačit. Hraje rychle a agresivně. Kdybych to přes síť strkal čopem, asi by to nebylo úplně ono.

Je pro vás horší bolest, nebo psychický blok z ní?
Člověk při prvním pohybu zápěstí cítí něco, co mu vadí. Dostanete se přes to, ale už je pozdě. Potřebujete čistou hlavu, abyste neřešil nic navíc. Já dneska na začátku přemýšlel, jestli mám jít do bekhendu obouruč nebo hrát čop.  Myslel jsem na něco, nač bych myslet neměl. To je špatně.

Karel Knap