Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na 16letou plavkyni dohlíží Poseidon. Další pokus o zdolání La Manche se odkládá

Sport

  9:03
PRAHA - Měli sbaleno, všechno bylo nachystané na cestu. Michal Štěrba a jeho dcera Lenka ještě ve čtvrtek odpoledne počítali, že v pátek ráno vyrazí z Pardubic autem do Anglie a dnes nad ránem se teprve šestnáctiletá plavkyně pustí vlnami kanálu La Manche směrem k francouzským břehům. Protože La Manche, to je výzva.

Průliv La Manche foto: Reprofoto

"Pro dálkové plavce je jeho zdolání vrcholem. Je to úžina, ve které číhá strašně moc nástrah. Bylo by skvělé je všechny překonat," má jasno dívka, která se chce stát nejmladším českým přemožitelem Kanálu. Ten se jí v poslední době natrápil dost a dost. V úterý se vrátili poté, co celý předchozí týden čekali v přístavu Dover na pokyn lodivoda. Nakonec se ke svému pokusu nedostala. Proudy byly slabé, ale foukal silný vítr a lilo jako z konve.

Plavkyně, loňská mistryně republiky na dvacet kilometrů, má velkou oporu v rodičích. Oba v dálkovém plavání závodili a otec byl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let několikrát mistrem Československa. I v zimním plavání. Sám se však k pokusu o zdolání La Manche nikdy nedostal.

"Nešlo to. V té éře to vyšlo jen Frantovi Venclovskému, mému vzoru, a Honzovi Novákovi. Byli v armádě a ve straně, a přesto je stálo strašně moc úsilí, než si svoje pokusy vydupali, hluboce se před nimi skláním. Ale několik dalších skvělých plavců tu šanci za komunistů prostě nedostalo, bylo to neprůstřelné," přibližuje Michal Štěrba, jenž svou dceru koučuje.

Dotaz, zda prostřednictvím dcery nyní naplňuje svoje někdejší ambice, jej nezaskočí. "Ty už jsem si naplnil dřív, prostřednictvím svých svěřenců nebo plavců, kterým jsem tam pomáhal – osm z devíti uspělo," připomíná. První z nich byla Ludmila Jelínková, ještě v roce 1988. "To už šlo o jinou situaci. Kolem Lídy jsme rozvířili kampaň, že je první Češkou, která se o to chce pokusit, a komunističtí funkcionáři polevili," vysvětluje. Finanční náročnost celé akce nyní vyčíslí na téměř čtvrt milionu korun. Ubytování, strava, pohonné hmoty, trajekt, několik set liber asociaci Channel Swimming Association, která na pokusy dohlíží.

Čtěte také

(sem vepište další text, nebo mě smažte)

Největší položkou je 2100 liber lodníkovi. "Tisícovku jsem mu složil už před třemi lety jako zálohu," usmívá se chlapík, který prý nesháněl sponzory. "Je krize. Příčilo se mi obcházet spolužáky, kteří mají firmy, a chtít peníze," přiznává.

Cožpak již před třemi lety věděl, že k tomuto pokusu dojde? "Lenka se od devíti let cítila v chladné vodě jako doma, projevovala velkou odolnost. A vede si zdatně, loni v květnu plavala v Jadranu šest hodin při teplotě šestnáct stupňů. Tady předpokládáme desetihodinový pobyt ve vodě při stejné teplotě, ale ona na to má," je přesvědčený Štěrba.

Další šance přijde v září
"Už nemůžu couvnout," usmívá se plavkyně. Po čtvrtečním telefonátu s lodivodem Regem Brickellem mají Štěrbovi jasno – další pokus se uskuteční kolem 10. září. "Měla by tam být šance," říká Štěrba.  Velkého příznivce mají v Janu Novákovi. "Lenka se Kanálu nebojí, to se cení. Určitě se jí to povede, Poseidon jí to dovolí. Přeje odvážným," nepochybuje legenda českého dálkového plavání.

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...