2. března 2015 23:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na Chopku vítala freeridové lyžaře bílá tma. Závodila jen polovina

Na start se postavily i freeriderky. Bohužel jejich kategorii se nepodařilo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na start se postavily i freeriderky. Bohužel jejich kategorii se nepodařilo... | foto: Czart - Wojciech Majeran

Pro lyžařské středisko Jasná v Nízkých Tatrách to měl být milník. Závod CGC Jasná Adrenalín, který má více než desetiletou tradicí, poprvé v historii získal nejvyšší, čtyřhvězdičkový status a přilákal tak světovou freeriderovou lyžařskou elitu. Premiéra se ovšem vydařila jen na půl – na vině bylo nevyzpytatelné počasí.

Osmdesátka žen a mužů na létajících lyžích a snowboardech z 18 zemí dorazila do střediska už v pátek. A od pátku všichni s nedůvěrou hleděli na vrcholek dvoutisícového Chopku, jehož svírala neproniknutelná mlha. Jak se ukázalo později, nedůvěra byla oprávněná.

Lyžařka Evelina Nilsson, která letos vyhrávala kdeco, mimo jiné i vyhlášené X Games v Aspenu, například přilétla ze Švédska. Nejprve leteckou linkou zamířila do Vídně, tam si pronajala auto a v pátek večer už představovala kolegům v hotelu Ostredok nový ženský freeski film Pure, v němž sama vystupuje. I když dokumentární snímek představuje i temnou stranu extrémního lyžování plnou karambolů a třeba ve vrcholné scéně jedna z hvězd Matilda Rapaportová strhne lavinu a bezmocně v ní uvízne, v hotelové restauraci bylo znát, že přítomné závodníky ty hraniční scény hypnotizují. Kvůli tomu freeride provozují. Vždy na hraně.

Celý pátek visely mraky nízko, teprve v sobotu dopoledne se v mlžném polštáři ukázalo okno a do žlebů na severní straně se mohli spustit první nabuzení závodníci. „Brzy ráno jsme absolvovali zkušební jízdu, takzvaný face check. Ze zprávy o kvalitě sněhu potom čerpají i samotní jezdci. Freeridové závody jsme mohli oficiálně odstartovat,“ hlásil optimisticky v půl desáté Ladislav Mrava,  manažer závodu CGC Jasná Adrenalín. 

To už se na protější skalní hraně štosovali fanoušci, kteří měli z toho místa celou show na dosah. Trasa s převýšením 400 metrů na svazích má 35 až 50 stupňový sklon.  „Mizerné, ošklivě jsem se vysekal,“ hlásil pak Jon Frosted, který nedotočil úvodní salto a zabořil se do prašanu. Když se po hrozivém pádu pohnul, ostatní závodníci na startu jej křikem vyburcovali, aby v jízdě pokračoval. I takový je freeride. „Vyhraju příště,“ věří si Frosted.

Odjela ani ne polovina závodníků a spadla mlha.
Start závod CGC Jasná Adrenalín, to ještě bylo vidět.

Jenže: krátce po poledni Lúkovu kotlinu zahalila hustá mlha s viditelností sotva deset metrů. Pokračovat v závodech by bylo sebevražednou misí. Předpověď počasí dávalo poslední šanci – nedělní brzké ráno. Všichni závodníci vyjeli na Chopek v sedm ráno. Avšak nahoře je vítala opět jen bílá tma. Do toho ještě silný poryv. „Jižní vítr nám nepřeje, sráží mlhu do žlebů. Budeme to muset definitivně odpískat,“ konstatoval smutně ředitel závodů Matej Hulej.

Organizátoři nakonec vyhlásili jen jednu kategorii – snowboard mužů. Vyhrál ji Francouz Chris Charlet, na druhé místo postavili porotci Jacoba Koia, třetí vybojoval Florian Bouvet Fournier. „To se nedá nic dělat. Takové jsou hory. Jsme na to zvyklí,“ zhodnotila svůj výlet Evelina Nilsson z týmu Peak Performance. Byla jednou z těch, které mlha nedovolila, aby ve žlebech předvedla své umění.

Adrenalin v Jasné

CGC Jasná Adrenalin je šestým závodem první nejvyšší kategorie Freeride World Qualifier (FWQ) se 4 hvězdičkami, organizovaným podle soutěžních pravidel v extrémním lyžování. Závěrečný závod celé série FWT 2015 se odehraje 27. března 2015 ve švýcarském Verbier. 

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky