20. května 2011 13:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na Contadora a spol. čekají na Giru 'jatka'

Alberto Contador. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador. | foto: Reuters

PRAHA Celkem devět etap, včetně jedné časovky, z jedenadvaceti má na letošním Giru d´Italia označení horská. Sedm z nich na cyklisty čeká v posledních deseti dnech jednoho ze tří nejslavnějších etapových závodů světa. První tři mají před sebou Contador a spol. ode dneška. Právě v nich by se celé Giro mělo lámat.

Když se ve středeční kopcovité etapě objevil ve skupince uprchlíků i průběžně čtvrtý Francouz Christophe Le Mével, mnohé to mohlo překvapit. Proč se čtvrtý muž průběžného pořadí vyčerpává v úniku? "Podle mě to byl skvělý taktický tah. Ukázalo se, komu jde o pořadí, kdo ho bude stahovat. Navíc Contador sám řekl, že se rád ještě na dva, tři dny vysvlékne z růžového a také Le Mévela příliš nenaháněl," vysvětloval tah Francouze pro LN bývalý český cyklista Lubor Tesař.

CO NA PELOTON ČEKÁ

Pátek 20. května - 13. etapa ze Spilimbergu na Grossglockner: Na 169 kilometrech čekají na závodníky 4 horské prémie, z toho dvě "jedničky".

Sobota 21. května - 14. etapa z Lienzu na Monte Zoncolan: Na 210 kilometrech zdolají cyklisté 5 horských prémií (2 jedničky).

Neděle 22. května - 15. etapa z Conegliana do Gardeccia Val di Fassa: Celkem 239 kilometrů a čtyři horské prémie (tři jedničky).

Pondělí 23. května - den volna.

Úterý 24. května - 16. etapa z Belluna do Nevegalu: Na necelých 13 kilometrech překonají jezdci v časovce převýšení 660 metrů s maximálním stoupáním 14%.

Středa 25. května - 17. etapa z Feltre do Tirana: Na peloton čeká celkem 230 kilometrů a dvě horské prémie.

Čtvrtek 26. května - 18. etapa z Morbergna do San Pellegrino Terme: Jediná rovinatá etapa posledních deseti dnů Gira, i přesto na cyklisty čeká před cílem výstup na Passo di Ganda.

Pátek 27. května - 19. etapa z Bergama do Macugnaga: 209 kilometrů dlouhá etapa a dvě horské prémie (jedna jednička).

Sobota 28. května - 20. etapa z Verbania do Sestriere: Královská etapa Gira, která měří 242 kilometrů. Na peloton čekají dvě horské prémie, s cílovým výstupem do vyhlášeného lyžařského centra (jednička, ještě před tím je v plánu horská dvojková prémie).

Neděle 29. května - 21. etapa v Miláně: Závěrečná etapa, kterou bude 32 kilometrů dlouhá časovka v Miláně.

Co na tom, že Le Mévelovi únik nevyšel. Lampre (pátý Scarponi) a Astanu (sedmý Kreuziger) donutil k aktivitě. To nejdůležitější ale peloton čeká ode dnešní etapy ze Spilimberga na Grossglockner. Jezdce čekají čtyři horské prémie a závěrečné stoupání do výšky 2137 metrů na nejvyšší horu Rakouska. "Tady se ukáže, jak na tom kdo je," tvrdí Tesař. Podle něj se dají čekat dvě možnosti, jak se budou dnešní i další horské etapy vyvíjet.

"Buďto si to rozdají na férovku ti nejlepší vrchaři a budou si nastupovat a nahoru dorazí vždy ten nejsilnější a nejlepší. To by bylo pro fanoušky samozřejmě nejvíce atraktivní. Anebo se budou navzájem hlídat a vyhraje někdo ze druhé vlny. Dobrý vrchař, ale zároveň nikdo, kdo by mohl elitní desítku ohrozit," vžil se Tesař do role věštce.

Jedno je jisté. Contador útočit nemusí. Má k dobru jednu minutu, navíc na Bělorusa Sitsova, se kterým nikdo příliš nepočítá. "Určitě by se ho ale měli Kreuziger s Nibalim zbavit co nejdříve. Čím déle budou Le Mével či Sitsov v celkovém pořadí na dostřel, tím více budou nebezpeční," řekl Tesař a nepřímo tak naznačil, kdo by měl bojovat o druhé místo celkového pořadí – domácí Vincenzo Nibali a možná i Michele Scarponi a vedle nich česká cyklistická jednička Roman Kreuziger.

Proč jen o druhé místo? Vedoucí Španěl Alberto Contador je totiž momentálně trochu jiná liga. I když právě celkově druhé místo se může po Giru změnit i na triumf. Contadora totiž čeká odvolání UCI proti zrušení trestu za dopingový nález během loňské Tour de France. "Contador ví, že jednotlivce se nyní obávat nemusí. Rozhodně nemá z Kreuzigera či Nibaliho strach," myslí si Tesař.

"Ale pozor! Neporazitelný není. Navíc vpředu jezdí sám, Kreuziger i Nibali mají k sobě silnější týmové parťáky. A navíc – to co nyní čeká na cyklisty na Giru nebude o tom, kdo je nejlepším vrchařem, ale kdo je i celkově nejsilnější, o vůli. Všechny čekají doslova jatka, i když to zní hodně drsně. Myslím, že organizátoři Gira to letos s tou obtížností přehnali. Ale pokud všichni ty hory přejedou, nikdo jim nic vyčítat nebude," varuje Tesař.

Peloton Gira na Etně.

O tom, kdo z jezdců v sobě najde největší vůli a touhu po vítězství může ukázat již páteční tvrdý výstup na Grossglockner. Zazvoní již na "Velkém zvonu" někomu z favoritů Gira konec nadějím na úspěch?

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ GIRA PO 12. ETAPĚ

1. Contador (Šp.) 44:55:16, 2. Sivcov (Běl.) -59, 3. Nibali (It.) -1:21, 4. Le Mével (Fr.), 5. Scarponi (It.) oba -1:28, 6. Arroyo (Šp.) -1:37, 7. Kreuziger -1:41, 8. Serpa (Kol.) -1:47, 9. Cataldo, 10. Carrara (oba It.) oba -2:21, ...169. Raboň -1:31:19.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.