8. prosince 2009 11:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na dobývání medailí z Vancouveru se chystá rekordní česká výprava

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mezi medailové naděje bude patřit i Tomáš Verner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi medailové naděje bude patřit i Tomáš Verner. | foto: ČTK

PRAHA Zimní olympiády ve Vancouveru se asi zúčastní rekordní počet českých sportovců. Na únorové hry v roce 2010 splnilo nominační kritéria celkem 91 sportovců a Český olympijský výbor (ČOV) odhaduje, že 88 z nich do Kanady také odcestuje. Zahájení zimních her se uskuteční 12. února a oheň zhasne 28. února.

"S číslem 88, mírně nadsazeným, pracujeme. Číslo se může hýbnout nahoru ale i dolů. Některé sporty musí kvóty potvrdit - třeba boby nebo saně. Krasobruslařka Nella Simaová je zatím první náhradnicí," uvedl na setkání s novináři místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

Nejpočetnější zastoupení mají samozřejmě hokejisté (23), po nich následuje tým běžců na lyžích (11) a biatlonistů má být deset. Určitě na hrách nebudou žádní Češi v curlingu, skeletonu a ledním hokeji žen. "Až se jednou kvalifikuje curling a ženský hokej, tak nás pojede na zimní hry přes sto," řekl Dvořák.

Pokud do Vancouveru odjede 88 reprezentantů, pak by počet překonal rekord zimních her - v Turíně 2006 bylo na hrách 85 českých sportovců. Plnit limity pro Vancouver je možné do 17. ledna a plénum ČOV nominaci schválí 21. ledna.

První část české výpravy do Kanady odletí 29. ledna, ale převážná většina se vydá za moře speciálem 4. února a do Vancouveru dorazí s mezipřistáním v islandském Keflavíku a Ottawě po téměř 18 hodinách letu. Slavnostní zahájení her se uskuteční 12. února a oheň zhasne 28. února.

ČTK
  • 0Diskuse

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz