8. prosince 2009 7:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na finále Davis Cupu vydělali spíš než hráči sponzoři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Česká radost na stupních vítězů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká radost na stupních vítězů. | foto: Reuters

PRAHA Představte si, že čeští fotbalisté postoupí do finále mistrovství světa a senzačním úspěchem si vydělají jen tolik, aby pokryli své náklady na celou sezonu. Úsměvné? Pro český tenis navzdory druhému místu v Davis Cupu realita. Hospodaření týmu, který o víkendu prohrál se Španělskem, totiž skončí na nule.

"Davis Cup je pořád spíš prestižní značka než něco, co by vydělávalo," přiznává Karel Tejkal ze společnosti Česká sportovní, která se stará o prodej marketingových práv daviscupového týmu.

Parta kolem Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha letos za vítězství nad Francií, Argentinou, Chorvatskem a účastí v barcelonském finále vydělala 13,4 milionu korun.

Davis Cup

Bonusy pro český tým za letošní rok:
Česko–Francie 3:2
(První kolo - 2,2 milionu korun)

Česko–Argentina 3:2
(Čtvrtfinále - 2,9 milionu korun)

Chorvatsko–Česko 1:4
Semifinále - 3,3 milionu korun

Španělsko–Česko 5:0
Finále - 5 milionů korun

CELKEM: 13,4 milionu korun
(Pozn. – Přehled bonusů od Mezinárodní tenisové federace za jednotlivá kola. )

Celkové bonusy od Mezinárodní tenisové federace (ITF) přitom mohly být o 2,5 milionu vyšší. Právě takový rozdíl je v Davis Cupu mezi vítězem finále a poraženým. Dalších zhruba pět až deset milionů přiteklo během roku od čtveřice sponzorů v čele s Českými drahami. Vzhledem k vysokým nákladům se však český tenis v pohádkovém bohatství stejně netopí.

"Český tenis vydělal hlavně obrovskou prestiž. Když teď třeba nějaký řezník v malém městě vezme 50 tisíc a věnuje je místnímu tenisovému klubu, je to přece skvělé," rozplývá se prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Hráče ocení osobní sponzoři
Přestože tenis je letos v Česku jednoznačně sportem číslo jedna, vedle fotbalu a hokeje, kterými ročně protečou stovky milionů, působí stále jako chudý příbuzný. Vydělat na největším úspěchu od triumfu v Davis Cupu v roce 1980 nedokázal tenis paradoxně i proto, že s ním nikdo nepočítal.

Řada minulých hubených let totiž zapříčinila, že ve smlouvách se sponzory zcela chybějí bonusy za účast v závěrečné fázi soutěže. "Počítalo se s tím, že skončíme jako obvykle po dvou kolech, takže o semifinále nebo finále nikdo neuvažoval. Takže letos měli bonusy sponzoři," usmívá se Tejkal.

Na rozdíl od obyčejných turnajů na účasti ve finále Davis Cupu nezbohatnou ani samotní hráči. Ti mají ve smlouvě se svazem pouze fixní částku. Zatímco tak Lendl a spol. v roce 1980 za vítězství dostali 50–70 tisíc korun, nyní jde zřejmě o "drobné".

Kolik? To Kaderka úzkostlivě tají. "Vzhledem k tomu, co pro Českou republiku udělali, jsou jejich smlouvy spravedlivé," říká. Zajímavé odměny se tak hráči dočkali jen od svých osobních sponzorů. Například Berdych může mít podle odhadů ve smlouvě s Nike za triumf v Davis Cupu slíbeny až statisíce eur.

Prestiž týmové soutěže se totiž v očích sponzorů pohybuje někde mezi obyčejným a grandslamovým turnajem. Tedy hodně vysoko. A nyní může pomoct i celému českému tenisu. Konkrétně při uzavírání nových reklamních smluv se sponzory, které letos vyprší. "Úspěšní mají vždy lepší pozici," souhlasí Kaderka.

Ve smlouvách přibudou zmíněné bonusy za úspěchy, příjem se však zřejmě příliš nezvýší. "Máme se sponzory přátelské vztahy, takže na ně nebudeme tlačit. Vážím si, že s námi byli i v době, kdy se nám nedařilo," dodává Kaderka.

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz