Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Na French Open vypadla i Šafářová. Djokovič slaví 39. výhru

14:53aktualizováno  21:47
PAŘÍŽ - Tenistka Lucie Šafářová skončila na Roland Garros ve druhém kole. Česká hráčka nadějně rozehrála souboj s turnajovou sedmnáctkou Julií Görgesovou, vedla 6:2 a 4:2, ale nakonec Němce podlehla 6:2, 5:7 a 2:6. O postup do třetího kola budou z českých zástupců ještě ve čtvrtek bojovat turnajová devítka Petra Kvitová, Lucie Hradecká a mezi muži Lukáš Rosol.

Lucie Šafářová. foto: ČTK

"Vždycky je člověk smutný, když je takhle blízko vítězství, ale nemyslím si, že jsem udělala v utkání něco špatně. Hrála jsem pořád stejně, snažila se držet stejnou taktiku a hrát i podávat hodně přes bekhend. Ona pak začala výborně servírovat, chytla se, začala hrát výborně a já tahala za kratší konec," řekla Radiožurnálu Šafářová, které v hledišti fandil vedle přítele Tomáše Berdycha i hokejista Jaromír Jágr.

Levou rukou hrající Šafářová bojovala s Görgesovou dvě hodiny a minutu. Po zisku první sady vedla ve druhé 4:2, ale brejk neudržela a ve dvanácté hře při setbolu soupeřky udělala dvojchybu. "Vypadá to, že jsem byla blízko, ale ona v prvním setu chybovala a neservírovala dobře. Ve druhém setu začala dělat body z mého druhého servisu a moje hra pod jejím tlakem trochu klesla," uvedla Šafářová.

Görgesová se v prvním setu vůbec nepoznávala. "To nebyl výkon hodný grandslamu. Na kurtu jsem se ptala, co tady vlastně dělám?" citovala světovou devatenáctku německá agentura SID. K obratu jí pomohlo, že nahlédla do svého sešitu s nápovědou, jak vyzrát na soupeřky, kterou si vytvořila. "Mám tam napsáno jak hrát a důležité věci mám zvýrazněné," prozradila německá tenistka.

Na začátku třetího setu měla Šafářová dva brejkboly, ale Görgesová je odvrátila skvělým podáním. Vzápětí přišla o servis Češka a ztratila set i zápas. "Prohra mrzí, ale čekají mě další turnaje a doufám, že mě neposadí dolů," řekla Šafářová.

Maximem čtyřiadvacetileté Šafářové, aktuálně 37. hráčky dvouhry WTA, tak na Roland Garros zůstane postup do čtvrtého kola v roce 2007.

Novak Djokovič.

Další vítězství v jedinečné sezoně si připsal Novak Djokovič, kterému ve třetím setu vzdal kvůli zranění Victor Hanescu. Druhý nasazený Srb vyhrál úvodní dva sety 6:4 a 6:1, pak mu ale rumunský soupeř při vlastním vedení 3:2 oznámil, že nemůže pokračovat.

Djokovič slaví 39. výhru v řadě
Djokovič zaznamenal 39. výhru v sezoně, spolu s prosincovými zápasy ve finále Davis Cupu právě načal pátou desítku vítězných zápasů za sebou. Neohroženě míří na tenisový trůn, který obsadí v případě postupu do finále. Jeho další překážkou bude silný Argentinec Juan Martín Del Potro.

Rychle prošel do třetího kola i třetí nasazený Roger Federer. Švýcar nedal šanci domácímu Maximu Teixeirovi a povolil mu uhrát pouhých pět gamů.

S nečekaným přemožitelem Tomáše Berdycha domácím Stéphanem Robertem udělal ve druhém kole krátký proces Ital Fabio Fognini. Zatímco český favorit v pondělí nenašel na hráče z kvalifikace recept a v pěti setech prohrál, Fognini outsiderovi umožnil uhrát jen tři hry a ve třetí sadě mu nadělil "kanára".

Naopak světová jednička Dánka Caroline Wozniacká měla až nečekaně mnoho problémů s Kanaďankou Aleksandou Wozniakovou a na dvousetovou výhru se nadřela.

"Byla to fuška," komentovala výhru nad 162. hráčkou světa. "Začala jsem dobře a všechno šlo podle plánu, ale ve druhém setu se soupeřka zlepšila a já naopak hrála hůř. Naštěstí jsem to zvládla ve dvou setech," uvedla po vítězství 6:2, 7:6 (8:6) Wozniacká, která v tie-breaku odvrátila tři setboly za sebou.

Dánská hvězda stále hraje s bandáží na levé noze, ale tvrdí, že ji žádné potíže ve hře neomezují. "Je to z preventivních důvodů. Minulý týden jsem tu nohu trochu cítila a nechtěla jsem, aby se to zhoršilo," řekla tenistka, která stále usiluje o první grandslamový titul.

Dokonce jeden míček od vyřazení byla turnajová i světová trojka Věra Zvonarevová z Ruska, ale její německá soupeřka Sabine Lisická vedení 5:2 a mečbol v rozhodujícím setu nevyužila. Hráčka z kvalifikace pak zápas s finalistkou Wimbledonu a US Open zcela vysílená ztratila. Hned v dalším gamu nedokázala při vlastním podání utkání ukončit, načež doplatila na zdravotní problémy.

Lékařka Lisické dokonce na kurtu měřila tlak, přesto Němka po pauze pokračovala, ale Zvonarevová už šanci nepustila. Lisickou v závěru trápily i křeče, po dvě hodiny a 40 minut trvajícím zápase se v slzách zhroutila a z kurtu musela být odnesena na nosítkách.

Výsledky tenisového French Open:

MUŽI
Dvouhra - 2. kolo:
Federer (3-Švýc.) - Teixeira (Fr.) 6:3, 6:0, 6:2, Tipsarevič (29-Srb.) - Riba (Šp.) 6:1, 6:3, 6:0, Ferrer (7-Šp.) - Benneteau (Fr.) 6:3, 6:4, 6:2, Stachovskij (31-Ukr.) - Nišikori (Jap.) 6:1, 3:6, 6:3, 7:6 (7:3). Djokovič (2-Srb.) - Hanescu (Rum.) 6:4, 6:1, 2:3 skreč, Monfils (9-Fr.) - Rufin (Fr.) 6:3, 1:6, 6:1, 6:3, Južnyj (12-Rus.) - Kukuškin (Kaz.) 6:3, 7:5, 6:4, Gasquet (13-Fr.) - Granollers (Šp.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:4, Bellucci (23-Braz.) - Seppi (It.) 6:1, 6:2, 6:4, Del Potro (25-Arg.) - Kavčič (Slovin.) 6:3, 6:2, 6:4, Darcis (Belg.) - Petzschner (Něm.) 7:5, 6:4, 6:4, Montaňes - Ramirez-Hidalgo (oba Šp.) 6:7 (5:7), 6:4, 6:1, 6:2. Wawrinka (14-Švýc.) - Schoorel (Niz.) 6:3, 6:2, 6:4, Tsonga (17-Fr.) - Andrejev (Rus.) 6:3, 7:6 (7:4), 6:3, García-López (30-Šp.) - Ilhan (Tur.) 6:4, 1:6, 6:2, 4:6, 13:11, Fognini (It.) - Robert (Fr.) 6:2, 6:1, 6:0.
Čtyřhra - 1. kolo: Čermák, Polášek (14-ČR/SR) - Ferreiro, Sa (Braz.) 6:2, 6:3.

ŽENY
Dvouhra - 2. kolo: Görgesová (17-Něm.) - Šafářová (ČR) 2:6, 7:5, 6:2, Wozniacká (1-Dán.) - Wozniaková (Kan.) 6:3, 7:6 (8:6), Stosurová (8-Austr.) - Halepová (Rum.) 6:0, 6:2, Dulková (Arg.) - Pironkovová (32-Bul.) 6:4, 6:2, Rodionovová (Austr.) - Gallovitsová-Hallová (Rum.) 6:1, 6:4, Kuzněcovová (13- Rus.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:1, Pavljučenkovová (14-Rus.) - Barthelová (Něm.) 6:0, 7:6 (7:5), Hantuchová (28-SR) - Erraniová (It.) 6:1, 6:2, Llagosteraová (Šp.) - Cornetová (Fr.) 6:0, 6:2, Matteková-Sandsová - Lepchenková (obě USA) 6:3, 2:6, 6:3, Marinová (Kan.) - Martínezová-Sánchezová (Šp.) 2:6, 6:3, 6:3. Jankovičová (10-Srb.) - Duševinová (Rus.) 6:3, 6:2, Bartoliová (11-Fr.) - Govorcovová (Běl.) 6:4, 6:7 (1:7), 6:2. Zvonarevová (3-Rus.) - Lisická (Něm.) 4:6, 7:5, 7:5, Schiavoneová (5-It.) - Doloncová (Rus.) 6:1, 6:2, Šuaj Pcheng (29-Čína) - Hercogová (Slovin.) 7:5, 6:1.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo: Čeng Ťie, Bhúpathí (5-Čína/Indie) - Kvitová, Stachovskij (ČR/Ukr.) 6:7 (3:7), 6:0, 10:8, Benešová, Paes (7-ČR/Indie) - Rezaiová, Dimitrov (Fr./Bulh.) 6:3, 6:2. Záhlavová-Strýcová, Tecau (ČR/Rum.) - Pennettaová, Starace (It.) 6:4, 7:5.