Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzory pro mládež? ‚Neporazitelné’ All Blacks trápí sexuální skandály i doping

Sport

  16:17aktualizováno  16:46
PRAHA - Jsou téměř k neporažení, jedno vítězství je dělí od historického rekordu. Velebení ragbisté Nového Zélandu ale mimo hřiště sbírají i skandály, které jejich pověst mohou výrazně poškodit. Několik hráčů All Blacks čelí obvinění ze znásilnění, legendární Dan Carter má pak dopingový problém.

Tradiční předzápasový tanec haka ragbistů Nového Zélandu. foto: Reuters

Jsou to bouřlivé časy pro novozélandské ragby.

Nejnovější „botou“ je obvinění zatím nejmenovaného mladého hráče z týmu Mid Canterbury, jenž měl počátkem října napadnout ženu s úmyslem znásilnit ji. „31. října se tento muž postaví před soud, do té doby nebudeme situaci dále komentovat,“ vyjádřil se k incidentu výkonný ředitel Novozélandské ragbyové unie Steve Tew.

Přešlap ragbyové hvězdy. Williams zveřejnil fotky mrtvých syrských dětí

Tew má v posledních týdnech skutečně napilno, minulý týden musel řešit skandál okolo záložníka novozélandského reprezentačního áčka Aarona Smithe. Jeden z lídrů vítězného týmu na loňském MS byl přistižen, jak na letišti ve městě Christchurch vlezl před zraky desítek svědků na toaletu pro vozíčkáře s dívkou, která nebyla jeho přítelkyní.

Na hvězdného ragbistu se snesla kritika veřejnosti i politiků. „Zklamal všechny kolem a jsem si jistý, že i sám sebe. Naši ragbisté by měli být vzory a doufám, že federace bude po Smithově i dalších nedávných incidentech chtít vyslat silný signál, že takové chování nesplňuje očekávání veřejnosti,“ řekl novozélandský ministerský předseda John Key.

Oním „silným signálem“ bylo, že Smith byl přesto, že je považován za hráče s nejlepší formou v současném výběru All Blacks, poslán domů z turnaje v Jižní Africe, navíc jej čeká disciplinární řízení. Před odletem z Durbanu nahrál Smith na internet video s emotivní omluvou.

Emotivní omluva Aarona Smithe po „záchodovém incidentu“:

Dalším přešlapem, kvůli němuž si podle deníku Guardian novozélandští ragbisté vysloužili nálepku misogynů, byla kauza týmu Chiefs, za nějž nastupuje i několik reprezentantů. Tento tým na konci minulé sezony uspořádal oficiální párty a pozval na ni i striptérku. Akce se však zvrhla a ze strany opilých ragbistů mělo dojít k nevhodnému osahávání ženy, jejímu polévání alkoholem a sexistickým urážkám.

„Velmi důrazně jsem dávala najevo, že nechci být osahávána,“ vypověděla tanečnice vystupující pod uměleckým jménem Scarlett. Emoce pak rozmíchal jeden ze sponzorů klubu, jehož zástupce uvedl, že Scarlett „si za trable mohla sama“.

‚Jsme gayové, ale nevypadáme tak.‘ Ragbyový tým homosexuálů spustil kontroverzní kampaň

Aby toho nebylo málo, z Francie přišla zpráva, že jeden z nejlepších ragbistů historie a tahoun All Blacks na loňském zlatém světovém šampionátu Dan Carter hrající za tamější Racing 92 neprošel dopingovou kontrolou. Ve vzorcích moči Cartera, dalšího bývalého novozélandského reprezentanta Joe Rokocoka a argentinského křídelníka Juana Imhoffa byly nalezeny stopy kortikosteroidů po finálovém turnaji francouzské ligy na konci minulé sezony.

Manažer obou novozélandských hráčů Simon Porter ale své svěřence brání tím, že oba měli na zakázané substance, které se používají proti zánětům a bolestem, terapeutické výjimky. V tom případě by se o porušení pravidel nejednalo. „Mohu ujistit, že veškeré dokumenty k výjimkám máme po ruce,“ řekl Porter deníku New Zealand Herald. I tak čeká Cartera i Rokocoka slyšení před francouzským antidopingovým výborem.

Nový Zéland vyhrál šampionát potřetí, což se ještě nikomu nepovedlo.
BOLÍ TO. Nehe Milner-Skudder se drží za poraněný kotník.

Novozélandský tým vládne současnému světovému ragby. Jako jediný dokázal obhájit titul ze světového šampionátu (Novozélanďané triumfovali v roce 2011 i 2015) a společně s Jižní Afrikou také drží rekord v neporazitelnosti (17 zápasů v řadě bez porážky). Jenže zatímco sérii Jihoafričanů se datuje mezi roky 1997 a 1998, All Blacks ji prožívají právě nyní.

Naposledy před týdnem v utkání, před nímž musel tým kvůli sexuálnímu skandálu opustit Aaron Smith, deklasovali v Durbanu právě Jižní Afriku 57:15 a způsobili jí nejhorší domácí porážku v historii.

I přes průšvihy některých hvězd to zatím na konec jedné z největších sportovních nadvlád nevypadá.

Mohlo by vás zajímat