23. prosince 2015 11:48, aktualizováno  15:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Unikli jsme katastrofě‘. Lyžaře málem zranil dron, federace je proto zakázala

Rakouský lyžař Marcel Hirscher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský lyžař Marcel Hirscher. | foto: ČTK/AP

MADONNA DI CAMPIGLIO Mezinárodní lyžařská federace FIS zakázala používání dronů při závodech Světového poháru. Závodní ředitel FIS Markus Waldner k tomuto kroku sáhl po incidentu v úterním slalomu Světového poháru v Madonně di Campiglio, kde dálkově řiditelný letoun s kamerou spadl ve druhém kole na trať a jen těsně minul Rakušana Marcela Hirschera.

„Zákaz dronů platí, dokud za to budu já zodpovědný. Představují velké riziko,“ řekl Waldner agentuře AP. „Strašně mě to rozzlobilo. Bylo velké štěstí, že se Marcelovi nic nestalo,“ dodal.

Zatímco v Rakousku, Německu či Švýcarsku drony při závodech nad lidmi létat nesmějí, v Itálii je to povoleno. Podle Waldnera souhlasili pořadatelé s tím, že dron se bude pohybovat v koridoru u trati.

„Ale (jeho pilot) nás neposlechl a létal pořád dál. Těsně jsme unikli katastrofě,“ řekl Waldner. Nehodu dronu označil za sprosťárnu.

Dron dopadl kousek za Hirschera a rozbil se napadrť. „Trochu jsem to vnímal. Je to naprostá drzost. Člověk nesmí myslet na to, co se mohlo stát, když věc, která váží deset kilo, spadne z 20 metrů na zem,“ řekl celkový vítěz Světového poháru z minulých čtyř sezon a přidal vzkaz pořadatelům.

„Dávejte větší pozor, prosím,“ konstatoval rakouský lyžař, který obsadil ve večerním závodě druhé místo za suverénním vítězem Henrikem Kristoffersenem z Norska.

Společnost Infront, která má vysílací práva na Světový pohár, už se Hirscherovi a FIS za incident omluvila.

„Nesmírně jsme si oddechli, že se nikomu nic nestalo. Bude provedena technická analýza a co nejdříve poskytneme další informace,“ uvedla společnost v prohlášení.

Šéf organizačního výboru Lorenzo Conci uvedl, že pořadatelé na nehodě nenesou vinu. „Neměli jsme na to žádný vliv. Za drony nese zodpovědnost majitel vysílacích práv Infront,“ řekl Conci.

„Jsem v šoku, měli jsme velké, opravdu velké štěstí. Omluvil jsem se Marcelu Hirscherovi i předsedovi rakouského svazu,“ prohlásil.

ČTK