Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na ME mě soupeři nezajímají, říká Březina. Chce závodit sám se sebou

Český krasobruslař Michal Březina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český krasobruslař Michal Březina | foto: ČTK

PRAHA Není tam, kde by chtěl v této fázi sezony být. To podstatné však pro krasobruslaře Michala Březinu teprve přijde: mistrovství Evropy v Budapešti a především olympiáda v Soči. Proto navzdory druhému místu na republikovém mistrovství nepanikaří. Naopak, hledá pozitiva.

O domácí zlato rodina Březinových při českém mistrovství nepřišla. Zařídila ho v kategorii žen jeho mladší sestra Eliška. Poprvé tak v medailovém souboji na dálku "porazila" svého bratra. Ten se navzdory třem pádům ve volné jízdě radoval alespoň z povedeného čtverného salchowa v kombinaci.

Michale, pro vaši psychiku bylo hodně povzbuzující, že se vám v úvodu jízdy povedl právě čtverný salchow? Během sezony vám v závodech nevycházel.
Určitě je to pozitivní. Konečně jsem překonal blok a čtveráka skočil. Kdyby se mi povedl i v kraťasu, byl bych nadmíru spokojený. Ve volné tam konečně byl. Je vidět, že ho umím, akorát ho musím předvést.

Celou sezonu do něj při závodech bušíte, ovšem stoprocentní stále není. Uklidňujete se, že si říkáte: Sepne to v Soči?
Nad tím nechci přemýšlet. Chci čtverák udělat na každém závodě, možná až moc. Musím přestat přemýšlet, že jsem na ledě a že ho chci skočit. Musím najet a říct si: Umím ho v tréninku, tak proč se tady z něj nervovat?

Kouč Viktor Petrenko vám stále tluče do hlavy: Nepřemýšlej a skákej?
Jo. V tréninku se mu to daří, ale v závodě asi budou muset rozhodčí povolit trošku řevu od trenérů. Asi by mi pomohlo i v Bratislavě, kdyby na mě po pádu v krocích někdo zařval, abych na to zapomněl a abych jel v klidu. Ale bohužel.

Na tréninku Petrenko křičí?
Když se mi něco nepovede, tak na mě vždycky zakřičí, abych prostě skákal dál a nesnažil se přemýšlet, co jsem udělal za chybu. I v Bratislavě bylo vidět, že jsem si z toho něco vzal. Sice jsem padal, ale všechny skoky jsem zabalil. Myslím, že se to pomalu vyplácí. Akorát budu muset přestat najíždět na skoky tak pomalu.

Přemýšlíte na ledu víc než zamlada?
Myslím, že každý přemýšlí trochu víc, když je starší, to není jen o krasobruslařích. I ti nejlepší fotbalisti přemýšlejí, kam ten míč kopnou, aby to bylo co nejlepší.

Vánoce nyní strávíte doma v Brně?
Strávím. Vracím se zpátky do Ameriky až 27. prosince a v podstatě hned do plného tréninku. Mistrovství Evropy začíná letos o týden dřív než obvykle, takže musíme začít hned, jak se vrátím.

S čím na Evropu pojedete? Obhajuje bronz.
Budu se snažit předvést co nejlepší jízdu - a stoprocentně zapomenout na ty tři pády z Bratislavy. Budu se snažit skončit co nejvýš - a nepřemýšlet nad tím, kolikátý. Prostě se rozjedu a pojedu pro sebe, jako jsem byl zvyklý dřív. Budu závodit sám se sebou.

Právě v Budapešti jste v roce 2004 na mezinárodní scéně začínal.
To byla má první juniorská Grand Prix. Já si z toho moc nepamatuju, bylo mi čtrnáct, poprvé jsem byl v Maďarsku, poprvé na takovém závodě a zajel jsem docela dobře. Když se mi to povede zopakovat, budu docela rád. Chci zapomenout na to, že jsem začátek sezóny, když to řeknu lidově, podělal.

Váš reprezentační kolega Tomáš Verner po této sezoně skončí. Mrzí vás, že vaše vzájemné soupeření skončí?
Jo, vždycky bylo super závodit s Tomášem. Vždycky se hecujeme. Vypadá to, že každý rok hecuje jeden druhého. Letos jsme se neviděli na Grand Prix, takže to ani nešlo tolik porovnat, ale dřív jsme se vždycky snažili jeden předstihnout druhého, což nám hodně pomáhalo. Určitě mi hodně bude chybět. Ale já ho ještě zkusím přemluvit, aby příště přijel.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!