Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Everest má letos první oběti. Švýcar po zdolání vrcholu podlehl vyčerpání, Američan náhle zemřel v táboře

Mount Everest | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mount Everest | foto: ČTK

Káthmándú Na Mount Everestu zahynuli dva horolezci, Američan a Švýcar. Jde o první úmrtí na nejvyšší hoře světa v letošní sezoně. S odkazem na organizátory expedice o tom napsala agentura AFP.

„Ve středu zemřeli dva horolezci,“ řekl AFP Šerpa Mingma ze společnosti Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Švýcarský horolezec Abdul Waraich (40) po dosažení vrcholu (8848,86 metru) podlehl vyčerpání, uvedl Šerpa Čhang Dava ze stejné společnosti. „Poslali jsme za ním další dva Šerpy s kyslíkem a jídlem, bohužel ho nemohli zachránit,“ vysvětlil později na instagramu.

Američan Puwei Liu (55) došel k takzvanému Hillaryho schodu, kvůli vyčerpání a sněžné slepotě musel s pomocí sestoupit. Ve středu večer se dostal do čtvrtého výškového tábora, kde náhle zemřel.

Kvůli špatnému počasí se zatím nepodařilo těla zesnulých snést.

Před pandemií se Nepál potýkal s obrovským přílivem horolezců, kteří chtěli zdolat nejvyšší horu světa, což vedlo někdy ke smrtelným neštěstím. V roce 2019 jedenáct horolezců na svazích Everestu zemřelo, z toho nejméně čtyři úmrtí jsou připisována přelidnění trasy. V jediný den se k vrcholu z nepálské a tibetské trasy snažilo dostat 354 lidí.

Aby se Nepál vyhnul podobnému problému, zvýšil poplatek za povolení k výstupu. Horolezci také musí předložit potvrzení, že před pokusem o zdolání Mount Everestu trénovali v oblastech s nadmořskou výškou nejméně 6500 metrů. Zároveň nepálské ministerstvo turismu stanovilo omezení pro počty horolezců, které se odvíjejí od časových oken a počasí.

Loňskou sezonu překazila pandemie covidu-19. S cílem přilákat znovu horolezce Nepál letos zmírnil karanténní opatření, přestože je obtížné se o případné nakažené postarat ve vysokých polohách.

Nepál vydal povolení k výstupu pro tuto sezonu 408 lidem, což je více než v roce 2019, kdy jich bylo 381.

Stanové město pro více než 1000 zahraničních horolezců vzniklo na úpatí hory a hotely podél trasy obnovily provoz.

Teplejší počasí, které je pro výstup bezpečnější, nicméně přišlo spolu s druhou vlnou koronavirové nákazy. V uplynulých týdnech muselo být ze základního tábora evakuováno více než 30 nemocných horolezců, koronavirus se později potvrdil u tří z nich.

Na Mount Everest vystoupilo více než 6000 horolezců od roku 1953, kdy nejvyšší horu světa jako první zdolali Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. O život na jeho svazích přišlo 311 lidí.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...