Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Everest má letos první oběti. Švýcar po zdolání vrcholu podlehl vyčerpání, Američan náhle zemřel v táboře

Mount Everest foto: ČTK

Káthmándú - Na Mount Everestu zahynuli dva horolezci, Američan a Švýcar. Jde o první úmrtí na nejvyšší hoře světa v letošní sezoně. S odkazem na organizátory expedice o tom napsala agentura AFP.
  9:36

Mount Everest zdolali první zahraniční horolezci od uzavření hory loni v březnu, byl mezi nimi i princ

„Ve středu zemřeli dva horolezci,“ řekl AFP Šerpa Mingma ze společnosti Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Švýcarský horolezec Abdul Waraich (40) po dosažení vrcholu (8848,86 metru) podlehl vyčerpání, uvedl Šerpa Čhang Dava ze stejné společnosti. „Poslali jsme za ním další dva Šerpy s kyslíkem a jídlem, bohužel ho nemohli zachránit,“ vysvětlil později na instagramu.

Američan Puwei Liu (55) došel k takzvanému Hillaryho schodu, kvůli vyčerpání a sněžné slepotě musel s pomocí sestoupit. Ve středu večer se dostal do čtvrtého výškového tábora, kde náhle zemřel.

Kvůli špatnému počasí se zatím nepodařilo těla zesnulých snést.

Před pandemií se Nepál potýkal s obrovským přílivem horolezců, kteří chtěli zdolat nejvyšší horu světa, což vedlo někdy ke smrtelným neštěstím. V roce 2019 jedenáct horolezců na svazích Everestu zemřelo, z toho nejméně čtyři úmrtí jsou připisována přelidnění trasy. V jediný den se k vrcholu z nepálské a tibetské trasy snažilo dostat 354 lidí.

Aby se Nepál vyhnul podobnému problému, zvýšil poplatek za povolení k výstupu. Horolezci také musí předložit potvrzení, že před pokusem o zdolání Mount Everestu trénovali v oblastech s nadmořskou výškou nejméně 6500 metrů. Zároveň nepálské ministerstvo turismu stanovilo omezení pro počty horolezců, které se odvíjejí od časových oken a počasí.

Loňskou sezonu překazila pandemie covidu-19. S cílem přilákat znovu horolezce Nepál letos zmírnil karanténní opatření, přestože je obtížné se o případné nakažené postarat ve vysokých polohách.

Nepál vydal povolení k výstupu pro tuto sezonu 408 lidem, což je více než v roce 2019, kdy jich bylo 381.

Koronavirus na Everestu. Horolezec se pravděpodobně nakazil na čaji před výstupem

Stanové město pro více než 1000 zahraničních horolezců vzniklo na úpatí hory a hotely podél trasy obnovily provoz.

Teplejší počasí, které je pro výstup bezpečnější, nicméně přišlo spolu s druhou vlnou koronavirové nákazy. V uplynulých týdnech muselo být ze základního tábora evakuováno více než 30 nemocných horolezců, koronavirus se později potvrdil u tří z nich.

Na Mount Everest vystoupilo více než 6000 horolezců od roku 1953, kdy nejvyšší horu světa jako první zdolali Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. O život na jeho svazích přišlo 311 lidí.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat