Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Nizozemky Sáblíková neměla. Na trati 3000 metrů byla třetí

Sport

  17:05
BERLÍN/PRAHA - Druhá. Druhá. A nyní třetí. Při svém třetím vystoupení ve Světovém poháru na dlouhých tratích v sezoně 2014/15 obsadila rychlobruslařka Martina Sáblíková třetí místo. V Berlíně podlehla na trati 3 000 metrů suverénce Ireen Wüstové, i další Nizozemce Marije Jolingové. Na pětistovce skončila další Češka Karolína Erbanová sedmá, zvítězila korejská hvězda I Sang-hwa.

Martina Sáblíková na trati. foto: ČTK/AP

Martina Sáblíková obhájila zlatou olympijskou medaili
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková obhájila zlatou olympijskou medaili z 5 kilometrové trati
Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková

Sáblíková přesto uhájila celkové vedení ve Světovém poháru na dlouhých tratích. Před Wüstovou má nyní náskok 30 bodů, před Němkou Pechsteinovou 45 bodů. Wüstová zatím na 3 000 metrů dvakrát nastoupila a dvakrát vyhrála, před dvěma týdny však chyběla při klání na 5 000 metrů, když neprošla z nizozemské interní kvalifikace.

Tentokrát startovala Wüstová v šestém z osmi párů divize A. Sáblíková tedy znala její skvělý čas 4:01,54, což byl zároveň nejrychlejší počin sezony. Wüstová při své jízdě až do posledního kola útočila i na rekord dráhy 4:00,75, který má v držení právě její česká sokyně.

Skvěle zajela tentokrát trojku i další nizozemská rychlobruslařka Jolingová: za 4:03,34.

Češka se střetla v závěrečném páru se svojí odvěkou německou konkurentkou i kamarádkou, 42letou Claudií Pechsteinovou. Svůj někdejší idol od prvních metrů porážela, Němka posléze skončila až šestá. Zároveň však Sáblíková rychle ztrácela na Wüstovou, už v půli trati to byly tři vteřiny. Ani z bitvy o druhé místo nic nebylo, Češka spíše válčila s Ruskou Grafovou na dálku o zbývající místo na stupních vítězů, které v čase 4:05,36 s převahou 17 setin také získala.

Nikola Zdráhalová, kterou chce kouč Novák společně se Sáblíkovou poslat na mistrovství Evropy žen, obsadila 23. místo v divizi B, když dosáhla času 4:23,97.

Sáblíkovou čekají v Berlíně ještě sobotní stíhací závod družstev a nedělní klání na 1 500 metrů a závod s hromadným startem, v němž v Soulu dokázala poprvé zvítězit.

Na pětistovce se Erbanová v minulém závodu v Soulu poprvé v kariéře v máčkla ve Světovém poháru na pódium, když jí čas 38,83 vteřiny stačil na třetí místo. V Berlíně jela česká sprinterka ještě rychleji, jenže výkon 38,62 ji poslal na sedmou příčku. Na medailové pozice ztratila Erbanová 22 setin.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat