24. listopadu 2017 16:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na olympiádě v Soči získal dvě zlaté. Ruský bobista je však musí vrátit

Ruští bobisté vedení Alexandrem Zubkovem se radují v Soči z triumfu. Nyní musí vrátit obě zlaté medaile. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští bobisté vedení Alexandrem Zubkovem se radují v Soči z triumfu. Nyní musí vrátit obě zlaté medaile. | foto: Reuters

LAUSANNE Bobista Alexandr Zubkov, dvojnásobný vítěz z olympijských her v Soči, je jedním z dalších čtyř Rusů, které Mezinárodní olympijský výbor potrestal v souvislosti s dopingovou kauzou ruských sportovců na domácích hrách v roce 2014 doživotním vyloučením z OH. Další potrestanou medailistkou je rychlobruslařka Olga Fatkulinová.

Oba přijdou po vyškrtnutí z výsledkových listin o cenné kovy. Zubkov, jenž po olympiádě v Soči ukončil kariéru a nyní je předsedou ruského svazu bobistů, musí vrátit zlaté medaile ze závodu dvojbobů i čtyřbobů, Fatkulinová přijde o stříbro z pětistovky. 

Dalšími potrestanými jsou bobistka Olga Stulněvová a rychlobruslař Alexandr Rumjancev.

Celkem už MOV kvůli dopingové kauze od začátku listopadu potrestal doživotním zákazem startů pod pěti kruhy 14 ruských závodníků. 

Martin Šonka s Dominikem Dvořákem na trati.
Martin Šonka (vzadu) roztlačuje bob s Dominikem Dvořákem.

Dosud dostalo distanc šest běžců na lyžích a čtyři skeletonisté. Rusko už kvůli aféře přišlo o osm olympijských medailí.

ČTK

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz