Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na peníze od Sazky zapomeňte, sportovci nedostanou 20 let nic

Sport

  8:00aktualizováno  19:39
PRAHA - Český sport se topí ve finančních problémech. A nejinak je na tom společnost Sazka, kterou vlastní. Poslední informace dokonce hovoří i o možném insolvenčním řízení. "Naplňují se černé scénáře," přiznává místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Děti do 12 let budou mít ve Skotsku zákaz hlavičkovat. foto: Fotbalovaskola.info

LN Poslední zprávy o Sazce nejsou lichotivé. Není vůbec jasné, jak bude schopna splácet veškeré závazky pro příští rok. Jaký to bude mít dopad na český sport?
V roce 2011 to nebude mít dopad žádný, protože jsme si už v létě odhlasovali, že se v příštím roce nebudou vyplácet žádné peníze sportovním svazům. Nicméně se akorát naplňuje scénář, kterému spousta lidí nechtěla uvěřit: že nebudeme schopni závazky z výstavby Sazka arény uhradit.

Rok 2010 v obrazech

LN O těchto scénářích se mluví hodně dlouho. Proč se před nimi tak dlouho zavíraly oči?
Podle mého názoru byl problém už na začátku, když se Sazka předala do vlastnictví sportovních svazů. Sportovní svazy sice využívaly peníze, ale nerozuměly tomu samotnému byznysu. Sazka měla zůstat v majetku státu a měla dostat monopol, jako v jiných zemích. Sportovní prostředí totiž chce, aby šlo co nejvíce peněz na sport a řízení společnosti. Ani tomu sportovní funkcionáři nerozumí – a tohle je akorát logický důsledek.

LN Co se Sazkou dál?
Sport musí zapomenout na Sazku. To je z mého pohledu uzavřená kapitola. I kdyby nebyl nějaký pan Vítek. Sazka má podle výroční zprávy Bestsportu přes devatenáct miliard závazků, které má zaplatit. A ročně vydělává něco přes miliardu. To se do roku 2021 zkrátka zaplatit nedá. A i kdyby se to vůbec dalo někdy zaplatit, tak ani dnešní generaci sportovců nebo funkcionářů to nijak nepostihne. Kdyby Sazka dobře běžela, tak se s penězi od ní nedá počítat dvacet let.

LN Nedalo se těmto problémům předejít? Ztlumit dopady?
Samozřejmě bylo úplně naivní si myslet, že se výstavba arény financování sportu nijak nedotkne a že se peníze získají novými hrami. Hala se stavěla narychlo, politické garnituře navzdory. Ale šlo to korigovat i později. To by znamenalo nepopulární kroky. Už před čtyřmi lety jsem říkal, abychom si přestali vyplácet peníze do sportovních svazů. Nikdo na to ale slyšet nechtěl. Kdyby ty miliardy, co šly od roku 2005 na sport, zůstaly v Sazce, tak asi nedošlo k žádným problémům. Všichni se ale tvářili, že se nic neděje.

LN Kdy se současná krize naplno projeví ve výsledcích?
Na té nejvyšší úrovni se to už projevilo. V letních sportech má Česko jediného mistra světa, a to Ondru Synka. To, si myslím, historie nepamatuje. Klesá i třeba počet Čechů v NHL. Katastrofální situace je ale hlavně v mládeži. Překvapuje mě, že to nechává všechny klidnými. Daleko raději se obrovské částky dávají na drogovou prevenci, a přitom pořádně nikdo neví, kde končí, než sportu, který je nejlepší prevencí. Příští rok přijde sport o 240 milionů od Sazky a o dalších 30 milionů ze státu. A to odnese hlavně mládež.

Ředitel Sazky Aleš Hušák při otevření Sazka Areny

LN Jaká by tedy měla být optimální budoucnost Sazky?
Optimálním scénářem by bylo navýšit základní jmění a sehnat nějaké zdroje. To znamená sehnat investora. Ale nemám detailní informace. Poslední jsme dostali v listopadu a ta zněla, že Sazka je ve skvělé situaci, že má vyšší hodnotu a budoucnost je jen růžová.

LN Nebrání jednáním osoba generálního ředitele Aleše Hušáka?
Asi ano. Ale když chcete někoho odvolat, tak musíte říct i B. To znamená, kdo by měl jít na jeho místo. A já v současné době nevím o nikom, kdo by měl přijít a tu situaci vyřešit. Nicméně to, že pan Hušák může na určité lidi působit negativně, o tom si v novinách můžeme přečíst dnes a denně.

LN Může podle vás se Sazkou pomoci ještě stát?
Co se týká politiků, tak si myslím, že je to zavřené. Nedokážu si představit politika, který by teď dával finance do Sazky.

LN Kde vezme sport finance?
V koncepci financování sportu, kterou si sportovní prostředí schválilo, byť ještě není schválena vládou, jsou jiné zdroje naznačeny. Jedním z nich jsou ostatní loterie. Z těch se odvádí na veřejně prospěšné účely zhruba tři a půl miliardy ročně a do sportu napřímo jde s bídou polovina. Tady je velký prostor, pokud budou rozdělovány transparentně. Další možnosti jsou například z České televize.

LN Bude muset český sport prodat další svůj majetek, jako je sídlo na Strahově nebo lyžařské areály?
Se Strahovem je plán, že se přestěhuje. Ale to nijak nepomůže mládeži v regionech. A areály zase relativně dobře fungují. Když se prodají, tak se vlastně "prožerou" a nezůstane nic. To nic neřeší. Je potřeba úplně předělat celé financování českého sportu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat