Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na prasklý chladič jsou nejlepší exkrementy

Sport

  10:27
NUEQUÉN - Jestliže pořadatelé slibovali, že úvodní etapy budou tím jednodušším, co závodníky na letošním Dakaru čeká, tak se můžeme jen domýšlet, co máme ještě před sebou. V bivaku jedou od první noci centrály a mechanici usilovně spravují to, co během dne nevydrží. Druhá etapa, která se jela v pondělí, znamenala pro některé české týmy nemalé problémy.

Aleš Loprais se vinou technických problémů trápí. foto: ČTK

Aleš Loprais figuroval ještě na druhém CP na průběžném druhém až třetím místě, aby padesát kilometrů před cílem zůstal stát, poté co se mu při akceleraci v hlubokém písku rozsypala spojka.

Když už se posádka téměř smířila s tím, že pojede domů, tak se zjevil asistenční kamion českého týmu Offroadsport.cz Miroslava Zapletala a tatru dovlekl alespoň do cíle rychlostní zkoušky, kde už čekala asistence Loprais týmu. Tomáš Tomeček při pokusu objet zcela zablokovanou trať obrátil svou tatru dokonce na bok, ale jeho brazilský týmový kolega André de Azevedo jej během deseti minut vrátil zpět do akce. Marek Spáčil i Martin Macík doplatili na svou startovní pozici, když strávili dlouhé desítky kilometrů v prachu za pomalejšími vozy.

Oprava za pět minut dvanáct
U Lopraisů se celou noc opravovalo a pět minut před startem třetí etapy hlásili mechanici hotovo. Aleše v třetí etapě postihly další problémy, když nouzově opravená spojka nefungovala zcela optimálně. Únik vody samovolně vzniklým otvorem v chladiči znamenal téměř odstoupení. Tatra se však nakonec s vypětím všech sil dovlekla k brodu, kde došlo k doplnění čtyřiceti litrů vody do prakticky prázdného chladicího systému.

Trhlinu se podařilo zázračně ucpat, poté co posádka na radu místních odborníků nasypala do chladiče rozemletou směs zvířecích exkrementů. "Moc španělsky nerozumíme, ale i tak jsme pochopili, že je to z něčeho velkého a silného. Neměli jsme co ztratit, tak jsme to zkusili a ono to vyšlo," usmíval se Aleš Loprais. „I takový dokáže být Dakar.“

Autoři:
Témata: Aleš Loprais, Dakar

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!