18. března 2015 8:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Biatlonového ‚zrádce‘, který utavil Moravce, dovedl ke zlatu Čech

Jakov Fak (vpravo) se svým českým trenérem Tomášem Kosem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakov Fak (vpravo) se svým českým trenérem Tomášem Kosem. | foto: Archiv Tomáše Kose

LUBLAŇ/PRAHA Radost ve Slovinsku, jistá hořkost v Chorvatsku, radost i v Česku. Úspěch biatlonisty Jakova Faka, který žije v Chorvatsku, ale po roce 2010 reprezentuje Slovinsko a v nedělním epilogu MS v Kontiolahti získal v závodě s hromadným startem zlato, nese českou stopu.

Jeho koučem je totiž Tomáš Kos z Jablonce, který do loňska spolu s Urošem Velepcem vedl reprezentaci Slovinska.

„Když jsem po loňské sezoně po čtrnácti letech od slovinské reprezentace z rodinných důvodů odcházel, Jakov si vymínil, že budeme nadále spolupracovat. Snad to můžu říct, nechtěl trénovat pod kolegou Velepcem,“ líčí 47letý Kos, bývalý reprezentant Československa a krátce i Česka.

„Takže jsme spolupracovali na dálku, trénoval podle mých plánů. Spolu jsme absolvovali i závěrečné dvoutýdenní soustředění vchorvatské obci Mrkopalj v horách kousek od Rijeky. Tam Jakov žije, je tam i aspoň trochu slušný biatlonový areál a nechyběl metr sněhu. Nejeli jsme tedy do slovinské Pokljuky, kde byla tamní reprezentace a hodně dalších lidí. Vyhnuli jsme se tak případné nemoci i očekávanému mediálnímu tlaku,“ přibližuje.

Proč vlastně Fak, nyní již pětinásobný medailista z MS a nyní slovinský hrdina, už nezávodí za Chorvatsko?

VZÁJEMNÁ GRATULACE. Vítěz závodu s hromadným startem Jakov Fak (vlevo) a Ondřej...
Zleva: Ondřej Moravec, Jakov Fak, Tarjei Bö.

„Strašně ho zklamalo, že tamní federace nedostála svým slibům,“ vysvětluje Siniša Uroševič, novinář lublaňského deníku Delo. „Po jeho první medaili z mistrovství světa v Koreji v roce 2009 totiž naslibovala vylepšení podmínek pro rozvoj biatlonu, ale neudělala vůbec nic. Tehdy pohrozil, že odejde do Slovinska, s jehož reprezentací se chystal už na Koreu. Chorvati si tedy na Slovincích vymohli dohodu, že Jakov bude na olympiádě ve Vancouveru závodit za Chorvatsko a potom jej uvolní.“

Jenže Fak poté vybojoval olympijský bronz a Chorvaté se k naplnění dohody nechtěli znát. Což se zase nelíbilo Fakovi. „Rád bych reprezentoval svoji vlast, ale nejsou tady potřebné podmínky. Navíc mi zatrhli společné tréninky se slovinskou reprezentací,“ vysvětlil veřejně v létě roku 2010, proč si zažádal o slovinský pas. Ten po složitých jednáních obdržel v listopadu téhož roku.

A hned se přesvědčil, jak vrtkavá je přízeň národa. Nedlouho po úspěchu ve Vancouveru jej chorvatská veřejnost začala v internetových diskusích nazývat zrádcem. „Naštěstí ale byli i rozumní lidé, kteří moji situaci chápali,“ vzpomíná s uspokojením.

Na situaci si tehdy smlsla i srbská média. „Slovinsko ukradlo Chorvata,“ přisadila si.

Slovinský biatlonista Jakov Fak v cíli závodu s hromadným startem na prvním...

Slovinský biatlonista Jakov Fak v cíli závodu s hromadným startem na prvním místě.

„Já jsem pořád Chorvat, i když mám slovinský pas. Slovinsko mi ale nabídlo mnohem lepší podmínky pro práci,“ tvrdí i dnes.

Kde jeho nedělní zlatý úspěch prožívali víc – ve Slovinsku, nebo v Chorvatsku? „Jednoznačně ve Slovinsku, alpské zemi. V Chorvatsku biatlon není tak populární,“ myslí si Fakův trenér Kos, který šampionát sledoval v televizi.

„Když šli do finiše s Ondrou Moravcem, věřil jsem úžasným fyzickým dispozicím Jakova. On se v podobných soubojích přímo vyžívá,“ říká muž stojící v pozadí úspěchů chorvatského Slovince.

Zatím neví, jestli bude s biatlonovou hvězdou spolupracovat i nadále. „On chce, něco už mi bylo naznačeno. Ale nechci předbíhat.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!