Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na úvod MS v biatlonu štafetová naděje. Navážou Češi na zlato z roku 2015?

Sport

  10:15
HOCHFILZEN/PRAHA - Zdravotní patálie favoritky Gabriely Koukalové i tajné trumfy v podobě Michala Krčmáře a Evy Puskarčíkové. To jsou hlavní témata v českém biatlonovém týmu na startu mistrovství světa v Hochfilzenu, které dnes začíná smíšenou štafetou.

Jak se bude dařit Soukalové ve smíšené štafetě? foto: Český biatlon - Petr Slavík

Loni v norském Oslu na slavném Holmenkollenu platila za největší medailovou naději. Jenže pozdější královna Světového poháru Gabriela Koukalová papírovým předpokladům nedostála. Češi se z Norska vrátili bez cenných kovů, když právě Koukalová skončila z výpravy nejlépe – na čtvrtém místě.

„Věřím, že ta dobrá umístění na mistrovství světa na mě pořád čekají, aspoň mám v budoucnu co dokazovat,“ domýšlela tehdy Koukalová po posledním závodě v Oslu.

SLEDUJTE OD 14:45 HODIN PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ Z PRVNÍHO ZÁVODU MS V BIATLONU ZDE!

V medailový úspěch nejen Koukalové doufá i šéftrenér české výpravy Ondřej Rybář, přesto je v prognózách opatrný. „Za každé umístění do desítky budeme rádi,“ řekl Rybář včera. „Stejné cíle jsou i v případě Gábiny. V minulé sezoně vyhrála Světový pohár, zajela na mistrovství světa skvělé závody, přesto odjížděla bez medaile. Musí se prostě všechno sejít.“

Oproti loňsku není pozice Koukalové o nic snazší, přesto je nepatrně odlišná. Před rokem na světový šampionát přijížděla ve žlutém dresu pro vedoucí ženu Světového poháru. I letos ho sice na pár závodů oblékla, ale těsně před vrcholem sezony si jej v Anterselvě přisvojila Němka Dahlmeierová.

Trenéři odtajnili nominaci smíšené biatlonové štafety: Koukalová ano, Vítková ne

„Před olympiádou 2014 jsem taky ztratila v Anterselvě žluté číslo a pak jsem jela do Soči s čistou hlavou a získala tam dvě medaile. Třeba to letos na mistrovství světa zafunguje podobně,“ hledala pozitiva Koukalová po vytrvalostním závodě, když dojela na 24. místě.

A ještě jedna statistická zajímavost hovoří ve prospěch české biatlonistky. Koukalová je před šampionátem v průběžném hodnocení Světového poháru druhá, stejně jako byla před rokem Francouzka Dorinová Habertová, jež pak na Holmenkollenu získala tři zlata, dvě stříbra a bronz.

Tříska stopku nevystavila

Češi v italské Anterselvě po šesté zastávce Světového poháru setrvali a rozhodli se využít tamější vyšší nadmořské výšky ke kvalitnímu tréninku. Z českého tábora v průběhu dvou týdnů chodily pouze pozitivní zprávy, až pár dnů před startem smíšené štafety přišla nepříjemnost. Koukalové se do palce pravé ruky zadřela tříska, rána začala bolet, hnisat a natékat.

Koukalová: Přišlo mi to jako prkotina. Ale nepřekvapuje mě to, mám průšvihy v povaze

Kvůli tomu si přesun do Hochfilzenu prodloužila o cestu přes Jablonec, kde podstoupila drobný zákrok. V Hochfilzenu po úvodních trénincích hlásila: „Pojedu přes bolest. Jinou možnost nemám.“

Nejasnosti o případném vynechání úvodní smíšené štafety objasnili trenéři během středečního dopoledne. „Gabriela úvodní závod pojede,“ zaznělo. V kvartetu ji pro smíšenou štafetu doplní Eva Puskarčíková, Ondřej Moravec a Michal Krčmář.

Místo tradiční „rozjížděčky“ smíšených štafet Veroniky Vítkové, která v posledních dnech bojovala s nachlazením a do Hochfilzenu přicestovala až v úterý, čeká úvodní úsek Puskarčíkovou.

Šestadvacetiletá biatlonistka se letos poprvé postavila na stupně vítězů Světového poháru, když v Pokljuce a následně i Oberhofu dojela vždy na třetím místě. Okamžitě se tak posunula na pozici aktuální reprezentační dvojky. A svými výsledky biatlonové elitě naznačila, že i s ní se v blížících se závodech musí počítat.

„Ke každému závodu se snažím přistupovat, jako by to byl vrchol. Tak budu brát i Hochfilzen,“ svěřila se Puskarčíková.

Právě na Hochfilzen „české sluníčko“, jak se Puskarčíkové přezdívá, ráda vzpomíná. Vždyť na zdejším stadionu získala první štafetovou medaili ve Světovém poháru. „Jen střelnice je poněkud zrádnější,“ dodala žena, která v celém startovním poli platí za jednu z nejrychlejších střelkyň.

I Michala Krčmáře letošní sezona katapultovala mezi širší biatlonovou špičku. Šestadvacetiletý reprezentant se aktuálně pyšní pozicí lídra mužského týmu. S tím spojený tlak si však Krčmář nepřipouští. „Nechci se svazovat myšlenkami, že půjde o něco opravdu velikého.“

Rodák z Vrchlabí bude v dnešním závodě podobně jako v mužských štafetách finišovat. Ještě před ním se na trať vydá Ondřej Moravec. Právě nad obsazením třetího úseku čeští trenéři spekulovali. Proč se nakonec nerozhodli pro Michala Šlesingra, který v letos oplývá výbornou běžeckou formou?

„Vycházeli jsme z vyšší stability Ondrovy výkonnosti v průběhu sezony. A pokud se podíváme na průběžné výsledky Světového poháru, máme v týmu také dva nejlepší závodníky, stejně jako ženy,“ řekl k nelehkému rozhodnutí Michael Málek, trenér mužské reprezentace.

V roce 2015 v Kontiolahti získala smíšená štafeta zlato. Rozjedou Češi po dvou letech mistrovství světa opět ve velkém stylu?

Autoři:

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat