Na úvod Turné skončil Janda třetí

18:30
OBERSTDORF - Český skokan na lyžích Jakub Janda obsadil třetí místo v zahajovacím závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu. Vítězství z loňska zopakoval Fin Janne Ahonen. Druhý byl Roar Ljökelsöy z Norska.

Jakub Janda. foto: Libor Zavoral ČTK

"Myslím, že to je fantastické," komentoval Janda v rozhovoru pro Českou televizi svůj výkon. "A co bude dál, to uvidíme," prohlásil. Třetím místem vyrovnal své maximum na Turné čtyř můstků, stejně si vedl v minulém ročníku na můstku v rakouském Innsbrucku.

Janda skočil v prvním kole na Schattenbergu 123,5 metru a o čtyři metry vyhrál souboj s Rakušanem Andreasem Widhölzlem. Před finále figuroval na pátém místě, ale s poměrně výraznou ztrátou na vedoucího Ahonena, který se jediný dostal přes 130 metrů. "Měl jsem bohužel smůlu na vítr, ale je to o štěstí," řekl Janda.

Ve druhém skoku se zlepšil o deset metrů a zaútočil na stupně vítězů. "Na to jsem před skokem nemyslel, nechal jsem tomu volný průběh," tvrdil. Trenér Vasja Bajc oslavným mávnutím rukou do vzduchu jakoby tušil, že má jeho svěřenec šanci. Horší skoky Japonce Takanobuho Okabeho a Fina Mattiho Hautamäkiho vynesly Jandovi třetí místo, které v Oberstdorfu vybojoval i na letošním mistrovství světa.

Žádný další český skokan nebodoval. Jan Matura se spustil z nájezdové věže jako první, ale zadní vítr ho srazil na 104,5 metru a s Japoncem Daikim Item prohrál o dvanáct metrů. Ještě hůře si vedl Antonín Hájek, pozdě se odrazil a dopadl na 103,5
metru. Rus Dmitrij Vasiljev ho zdolal o čtrnáct metrů.