Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Nad Tatrou se blýská‘ a ‚Kde domov můj‘. V Zábřehu se jelo dle česko-slovenských not

Stupně vítězů obsadily obsadily jen ženy narozené v Československu - (zleva)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stupně vítězů obsadily obsadily jen ženy narozené v Československu - (zleva)... | foto: ČTK/AP

Poprvé v padesátileté historii slavného seriálu se na stupně vítězů postavily pouze ženy ze Slovenska a Česka – první Veronika Velez-Zuzulová, druhá Petra Vlhová a třetí Češka Šárka Strachová. Světový pohár alpských lyžařů nikdy nic podobného nezažil.

„Je to velká satisfakce,“ říká Strachová. „Když jsme já i Veronika začínaly, neměly jsme zdaleka podmínky jako alpské země. O to krásnější je, že jsme je porazily. Musí respektovat, že z Česka a Slovenska pocházejí velmi rychlé slalomářky.“

Jistě, už před rokem se hlasitě hovořilo o možném česko-slovenském pódiu, když 12. ledna 2016 vítěznou Velez-Zuzulovou v rakouském Flachau na druhém místě „jistila“ právě Strachová. „Že by se opravdu blížilo česko-slovenské pódium?“ prohlásila vzápětí vítězka.

Tehdy chyběla na stupních mladá Vlhová, v cíli „až“ šestá.

Pak se pro změnu čekalo na Strachovou. Jedenatřicetiletá Češka od zmíněného závodu ve Flachau dlouho na stupně vítězů nedosáhla, zatímco Slovenky se na něm střídaly.

Letošní sezonu zahájila Strachová sedmým místem v Levi, stejně dopadla i v Killingtonu a devátá dojela v Sestriere. „Za tyhle vyrovnané výkony jsem ráda, ale byla bych radši, kdybych takhle vyrovnaně jezdila o čtyři pět příček výš,“ povídala. Až minulý týden v Semmeringu přinesl zlepšení, na 6. místě ztratila na třetí Wendy Holdenerovou jen půl vteřiny.

„Sama cítím, že jsem za posledních pár týdnů udělala zásadní posun,“ oznámila pak a přidala přání do nového roku: „Snad se ještě dokážu posunout a ještě někdy se na diváky z pódia podívám.“

Přání se jí vyplnilo hned při první možné příležitosti.

V Záhřebu to byl v úterý závod, ve kterém selhávaly i největší favoritky. Ještě dopoledne na svah létaly vločky sněhu. Až po obědě sněžení ustalo a teploty se začaly šplhat vzhůru. Trať začala rozmrzat, a to působilo lyžařkám obrovské problémy.

Vždyť první kolo nedokončilo 21 z 64 startujících! Mezi nimi i suverénka Mikaela Shiffrinová z USA, pro kterou skončila rekordní šňůra dvanácti vítězství ve slalomu za sebou.

„Nesoustředím se na rekordy, jen závodím,“ prohlásila přitom před startem. V závodu nedojela ani do půlky, když minula jednu ze slalomových tyčí a do cíle dojela s rezignovaným výrazem.

„Ale nebudu se vymlouvat na hrbolatou trať,“ řekla. Podobně dopadly i Švýcarka Wendy Holdenerová a Norka Nina Lösethová.

Nastal čas pro česko-slovenské trio. To bylo po úvodním kole seřazeno na prvním, třetím a čtvrtém místě. Pouze Bernadette Schildová, mladší sestra slavnější Marlies, česko-slovenskou párty kazila.

Ve druhém kole však Rakušanka zaváhala a propadla se za Vlhovou i Strachovou.

Velez-Zuzulová triumfovala.

Pro Strachovou to byl vůbec závod plný trojek. S trojkou vyrážela na start, třetí byla po prvním kole i po tom druhém. V Záhřebu navíc dojela třetí už v letech 2007 a 2009. A také na minulém mistrovství světa ve Vailu brala bronz.

Za měsíc ve Svatém Mořici pojede to další. Bude třetí místo ze Záhřebu odrazovým můstkem k medaili?

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Y. Fetsyshkanyn Zábřeh není Záhřeb (ZAGREB):-)) 16:17 4.1.2017

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.