Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejkrásnější zážitek! Někde nahoře jsem měl napsáno, že vyhraju, řekl Stromský

ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Nejrychlejší Velkou pardubickou ovládl Nikas s žokejem Stromský,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Nejrychlejší Velkou pardubickou ovládl Nikas s žokejem Stromský,... | foto: ČTK

PARDUBICE/PRAHA Sám si nevzpomíná, kdo tu věštbu tehdy vyřkl. Vybavuje si ale, že ji slyšel před sedmi lety – a dokonce i její znění. Podle ní měl přijít čas, kdy zažije hroznou sezonu – ale pak vše spraví triumfem na Velké pardubické. Ten čas přišel pro Marka Stromského letos.

V 41 letech se na třináctý pokus dočkal triumfu s hnědákem Nikasem. „Přitom právě tato sezona se vyvíjela moc moc špatně,“ řekl.

A nakonec se věštba naplnila.
Ano. Je to nádherné. Je to pro mě satisfakce po roce 2010, kdy nás diskvalifikovali s Amant Grisem. Jsem strašně rád, že se to povedlo na Nikasovi. Celá sezona se nevyvíjela dobře, Nikas měl taky smůlu, takže jsem strašně rád, že nám to vyšlo.

Nebyl to navíc jediný signál. Úspěch vám věštil i farář Alfréd Volný z vašich rodných Štěpánkovic...
Řekl mi, že mi to vyjde, i když jsem letos vyhrál jen dva dostihy. Jsem zbožný člověk, někde nahoře jsem to měl napsáno.

Co byl pro vás nejtěžší okamžik dostihu?
Pro mě to byl docela dobrý dostih, snažil jsem se neudělat žádnou chybu. Byla tam úskalí, pletli se tam volní koně. Ale s tím člověk nic nenadělá. A pomohlo mi, že Nikas suprově skákal.

Na Velké už jste zažil mnohé – v roce 2008 jste smolně přišel o výhru, o dva roky později byl druhý. Věřil jste pořád, že můžete zvítězit?
Smolné roky vám nepřidají. Ale ano. Věřil jsem Nikasovi. Neupadl, neudělal chybu.

Jak těžké bylo srovnat se s diskvalifikací v roce 2008?
Tehdy se mi zhroutil svět. Jizvička zůstane na srdíčku pořád. Mrzí mě, že tam Amant Gris nebude nikdy napsaný, protože si to zasloužil. Ale jestli to povolání chceme dělat, tak to musíme hodit za hlavu a pokračovat dál.

Chodíte na Amant Grisovi dál jezdit?
Teď už ne. Ale navštěvujeme ho s dětmi, opečovávají ho, dávají mu cukry. Jezdit už nechodím, měl špatnou nohu.

KLOBOUKY NESMĚLY CHYBĚT. Fanynky u sochy legendárního žokeje Josefa Váni.
Momentka z Velké Pardubické.

Jaké to je, zvítězit po všech peripetiích?
Nádherné. Je super, že jsme zvládli i rekord dostihu. Honza Faltejsek to dobře rozjel. Byla to krásná Velká. A teď je z toho nejkrásnější zážitek, co jsem zatím měl. Krásný bonbonek na dortu, jsem za to strašně rád.

Sám už jste přitom zvažoval, že s kariérou skončíte, že?
Chtěl jsem skončit už loni, ale ještě jsem se do toho dal. Gradovalo to k tomu, že už snad Velkou nepojedu. Ale pak jsem si řekl, že ji ještě pojedu a pak si to rozmyslím.

A jak jste se rozmyslel?
To je ještě brzo. Zatím mi ani nedochází, že jsem tu vyhrál.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

j. kříž škoda těch koní 13:36 12.10.2015

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!