Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náhradní daviscupový kouč Šafařík: Kluky chci ve finále hlavně chránit

Davis Cup

  12:00
BĚLEHRAD - Zaskakující kapitán českých tenisů pro finále Davisova poháru v Srbsku Vladimír Šafařík se sžívá s novou rolí. Přijal ji díky výslovnému přání hráčů poté, co tradičního lodivoda Jaroslava Navrátila postihly zdravotní problémy. "Je to pro mě týden plný překvapení. Nebýt vysloveného přání hráčů a kdybych neměl podporu lidí kolem mě ve firmě, asi bych do toho nešel," řekl Šafařík novinářům před odpoledním tréninkem v bělehradského aréně.

Náhradní daviscupový kapitán kapitán Vladimír Šafařík v Bělehradě na tréninku českých tenisových reprezentantů foto: ČTK

"Na začátku musím říct, že to, že tady není Jarda Navrátil, mě strašně lidsky mrzí, a přeju mu, ať se dá dohromady. On si to zasluhuje, vybojoval si to, on je kapitán. Já jsem kapitán jen na toto utkání. Budeme bojovat i za něj," řekl Šafařík. Devětačtyřicetiletý Šafařík se dlouho rozmýšlel, jestli má post kapitána přijmout. Současný ředitel společnosti Česká sportovní se roky stará o přípravu zápasů Fed Cupu a Davis Cupu a věděl, že jde do rizika.

"Co děláme, děláme dobře a najednou se posadíte do pozice, kterou jste nikdy nedělali. Během pár hodin se můžete dostat do situace, kdy můžete litovat, že jste to rozhodnutí vůbec udělal. Ale vážím si toho, že to vyšlo z kluků. Je to pro mě zahřátí na srdíčku." Šafařík si uvědomuje, že nejezdí po turnajích a nezná do detailu světový tenis, i když v minulosti vedl třeba ve Fed Cupu jako kapitán Janu Novotnou s Helenou Sukovou. "Bude spousta kritiků, že jsem netrénoval žádného hráče, tak proč zrovna já," tuší Šafařík. "Kluky dobře znám, vím, co chtějí a potřebují. Jsou sebekoučovatelní a jsou profesionálové, kteří vědí, jak se přesně zachovat. Spíš to bude podpora psychická, povzbuzení a budu se snažit je tam chránit."

Kapitán musí především umět s hráči komunikovat

Berdych s Šafaříkem souhlasil, že kapitán především musí umět s hráčem komunikovat a zvládat vyhecované situace v očekávaném bouřlivém prostředí. "To bude důležité, než aby na lavičce přicházel s odbornými závěry," řekl sedmý hráč světa. A Šafařík se na vyhrocené situace či dohadování s rozhodčím i těší. "Budu i ostřejší. Doufám, že se udržím a neztropím nějaký skandál," usmál se. Na lavičce chce na jedné straně dodržovat zajeté rituály tenistů.

Vladimír Šafařík, který nahradil pro finále Davisova poháru v Srbsku v roli kapitána Jaroslava Navrátila

"Protože vím, že se to dělalo dobře a výsledky tomu odpovídají," řekl Šafařík. Na druhé ale chce být také sám sebou a s každým hráčem povede rozhovor.  "Vyslechnu si je a ve finále jim řeknu své rozhodnutí. Udělám si názor a chci to dělat podle sebe," dodal. Šafařík je připraven udělat složitá rozhodnutí. Nejdůležitější bude hned nominace na páteční dvouhry. Berdych je jasnou jedničkou, ale pak přicházejí do úvahy diskuze, zda by měl hrát proti rozjetému Novaku Djokovičovi Lukáš Rosol a Radek Štěpánek by se měl šetřit na čtyřhru a případnou závěrečnou dvouhru, nebo má hrát Štěpánek od pátku.

"Kdo nastoupí v pátek, to bude klíčové. Musím mluvit se všema a udělat si názor, za kterým si budeme všichni stát," konstatoval kapitán pro finále. "My musíme podřídit všechno tomu, aby jsme po deblu vedli 2:1, protože když půjdeme do neděle za stavu 1:2 , tak je na 99 procent konec," řekl Šafařík. "Musíme si říci, jestli obětujeme bod. Radek musí říct, jestli je stoprocentně připravený na tři zápasy. My tu mísu chceme vyhrát a uděláme všechno," dodal.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat