Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Náměstek ministra: Zpráva k MS v lyžování se ještě může měnit

Jan Kocourek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kocourek. | foto: Václav Mudra

PRAHA Mistrovství světa v Liberci bylo úspěšné po sportovní stránce, nikoliv ale po té ekonomické. "Poslední velké akce i ve světě ukazují, že se to bohužel stává," říká Jan Kocourek, náměstek ministra školství odpovědný za sport.

* LN Může se závěrečná zpráva a hodnocení mistrovství světa v Liberci ještě měnit?
Netuším, jaký dokument máte k dispozici, ale obecně mohu říct, že zpráva je hotova a momentálně předána k vnějšímu připomínkovému řízení, než bude předložena vládě.

DÁLE ČTĚTE

* LN Jak dlouho už je hotová?
Je hotová už delší dobu. Nedocházelo ale k závěru ve finální fázi. To znamená, že nebylo jasné, jaký bude postoj vlády a případné dopady na statní rozpočet. Proto nebyla předložena dříve.

* LN Dokument, který máme k dispozici, obsahuje formulaci, že stát nemá povinnost vypořádávat se se závazky organizačního výboru. Na druhou stranu je ochoten se vypořádat alespoň částečně navrácením DPH z nezaplacených smluv. Platí to, nebo jsou možné i jiné modely?
Tak já si dokážu představit, co se týká mistrovství světa v Liberci, úplně všechno. Každopádně i ta forma vypořádání ještě může být předmětem jednání.

* LN Před pár dny se objevila svědectví o zneužití financí MS v Liberci k soukromým účelům, konkrétně šlo o platby za fotografie z oslav narozenin Kateřiny Neumannové a Josefa Jindry. Může se tím ministerstvo zabývat?
Zabývat se tím určitě následně může. Každopádně tvrdím jedno: jestli došlo k faktickému naplnění použití finančních prostředků, které měly sloužit mistrovství světa, k soukromým účelům, nemohu momentálně komentovat, protože já ty faktury neviděl, ani formu jejich vypořádání. Ale tvrdím, že to nemohlo jít z objemu prostředků státního rozpočtu, protože v zásadách nedovolujeme použití peněz na propagaci.

* LN Dokument říká, že za dluhy mohou vnější vlivy: světová finanční krize a sněhová kalamita. Je to reálný obraz?
Tak ty nepředpokládatelné věci se nepochybně odehrály. Jak na straně příjmové, tak výdajové. To, že s nimi měla už organizace nějakou formou počítat, je také pravda. Bohužel se tak nestalo.

* LN Hlavním důvodem tedy podle ministerstva školství není pochybení organizátorů v čele s Kateřinou Neumannovou?
Vidíme to jako nedostatek, který byl způsoben nějakými příčinami. Myslím, že na základě zkušenosti ať už z mistrovství světa v Jihoafrické republice, nebo olympiády ve Vancouveru a vlastně všech velkých akcí vyjma olympiádu v Číně, můžeme říct, že se to bohužel stává. Já si myslím, že by se to nemělo stávat ať už u nás, nebo jinde. Každopádně MS v Liberci bylo za těch posledních dvacet let asi největší sportovní událostí v České republice. Nebyli jsme na to připraveni, jak bychom měli.

* LN Vyplývá ze šetření ministerstva, že by se vyplatila výměna Neumannové za Kumpošta?
Já jsem tu výměnu nedělal, takže to se musíte zeptat někde jinde.

* LN Co vyplynulo ze šetření? Byl by dluh menší?
Tak proto, že ve finále existovala pouze jedna varianta, která se stala, tak se nedá polemizovat, která varianta by byla výhodnější. Realita je pouze jedna.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...