Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ministerstvo financí odmítlo požadavek NSA na zvýšení podpory klubům

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser na briefingu v Praze. (18. května 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser neuspěl u ministerstva financí s požadavkem na navýšení dotací na provoz a údržbu sportovišť, které by sportovním klubům pomohlo s úhradou zvýšených cen energií. Ty v posledních měsících vzrostly až několikanásobně, ale v letošním rozpočtu je na tento účel méně než pětinová částka ve srovnání s loňskem. Sportovní organizace mají počkat na plošné řešení, které chystá česká vláda.
  16:21

Česká unie sportu (ČUS) nedávno upozornila, že situace je kritická. Kluby a tělovýchovné jednoty nemají z čeho drahé energie zaplatit a hrozí se podzimu, kdy se mohou na začátku nové sportovní i topné sezony dostat do neřešitelných problémů. „Očekáváme, že od září bude docházet ke zdražování tréninků dětí a patrně k ještě katastrofičtějším scénářům. Až se na podzim rozjede topná sezona, některé spolky budou uzavírat sportoviště nebo se jich zbavovat. Jsou na finančním dně,“ varoval předseda ČUS Miroslav Jansta.

Současná vláda při úpravách rozpočtu výrazně snížila výdaje na sport. V programu na provoz a údržbu zbylo jen necelých 100 místo loňských 550 milionů korun. Sportovní organizace doufaly, že Neusserovo jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou přinese zvýšení této částky. To se ale nestalo.

„Ministerstvo financí na požadavek předsedy NSA ohledně navýšení prostředků pro dotační výzvu ‚Provoz a údržba‘ z důvodu enormního nárůstu cen energií sportovištím reagovalo připravovaným celoplošným řešením vládní pomoci, která by měla být představena koncem června. Dle informací ministerstva financí bude určena i pro sportovní kluby a ty si budou moci o podporu žádat prostřednictvím této pomoci,“ informoval ČTK mluvčí agentury Jakub Večerka.

Samostatný program na provoz a údržbu NSA v tuto chvíli vypisovat nebude, protože se současnou nízkou částkou by mohla uspokojit jen zlomek nároků sportovních organizací.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat