19. března 2008 10:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Národní stadion hledá investora

PRAHA Necelé dva roky od chvíle, co místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Vlastimil Košťál oznámil plán postavit Národní fotbalový stadion v Praze na Letné, začíná být jasné, kdo by mohl kontroverzní stavbu za zhruba dvě miliardy korun zaplatit.

Hlavním investorem stadionu s kapacitou zhruba 40 tisíc míst, který by měl vyrůst na místě současného stadionu Sparty, by se mohla stát slovenská finanční skupina J&T, která vlastní sparťanský klub. „Hlavní slovo teď má J&T. Postavit takový stadion není lehké, ale myslím, že jsme našli cestu,“ potvrdil v rozhovoru pro LN Košťál.

Je to překvapivý zvrat, dosud se totiž uvažovalo o tom, že náklady na stavbu pokryje ČMFS především z veřejných zdrojů. Sparta měla poskytnout jen pozemky, k novému stadionu by proto přišla téměř zadarmo. Nyní se situace obrátila. „Sparta cítí, že její současný stadion by rekonstrukci potřeboval. Bude ale záležet na tom, jestli se do tak velké přestavby pustí,“ vysvětlil Košťál.

Vyjádření J&T se včera nepodařilo získat. Daniel Křetínský, který za Spartu zodpovídá, pobývá celý týden v zahraničí.

Podle Košťála je však nyní financování stavby ze zdrojů vlastníka Sparty už jedinou variantou. „Pokud se J&T rozhodne do projektu nejít, nemáme otázku národního stadionu vyřešenou. Museli bychom se vrátit úplně na začátek,“ připustil Košťál.

Košťál: Není třeba strašit děti
Definitivní rozhodnutí o tom, zda se finanční skupina do stavby pustí, má padnout v průběhu letošního roku. „Věřím tomu, že ještě letos zažádáme o územní rozhodnutí. Společně se Spartou určitě přijdeme s projektem, který má hlavu a patu a není třeba s ním strašit malé děti,“ tvrdil Košťál.

Megalomanská stavba přitom zatím straší spíš architekty a úředníky Prahy 7, kteří stadion takových rozměrů na Letné odmítají. „Je to sice trochu problém, ale to, že má někdo rozdílné názory, je normální,“ neznepokojil se Košťál.

Jeho kritici mu vytýkají, že prosazuje stavbu stadionu téměř v centru města, zatímco v Evropě obvykle vyrůstají spíš na předměstích. „Ti lidé nevědí, o čem mluví. Řada stadionů, které byly vystěhovány na okraje měst, zase složitě hledá cestu zpět. Trendem je naopak dostat stadiony zpět do měst,“ hájil Košťál vybranou lokalitu, která je podle něj definitivní. „Sparta se z Letné stěhovat nechce a já jí rozumím,“ dodal funkcionář.

Rozhovor s Vlastimilem Košťálem o národním týmu čtěte v zítřejších LN