Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navara uhrál cennou remízu s mistrem světa

Sport

  20:12
WIJK AAN ZEE - Český šachista David Navara pokračuje ve výborných výkonech na prestižním turnaji v nizozemském Wijk aan Zee. V dnešním zápase přinutil mistra světa Vladimira Kramnika z Ruska k remíze.

David Navara. foto: Stanislav ZbyněkČTK

Na dělbě bodů se oba velmistři dohodli po 63. tahu.

Česká jednička tak po čtyřech kolech prestižního turnaje dál zůstává bez porážky a dělí se o druhé místo, půl bodu za vedoucím Bulharem Veselinem Topalovem.

Navara, hrající černými kameny, se snažil hned od začátku pozici na šachovnici zjednodušit a už v sedmém tahu si se svým slavným soupeřem vyměnil dámy. Jenže vyhlídka rychlého remízového konce partie se brzy rozplynula v komplikované střední hře.

Ve svém vůbec prvním zápase s mistrem světa se Navara nebál útočit. V koncovce měl každý z hráčů na šachovnici jen věž a dva pěšce a pozice českého hráče byla dokonce mírně výhodnější. Ale Kramnik senzaci nepřipustil a uhájil remízu.

První hráč žebříčku, Bulhar Topalov, dnes jako jediný slavil vítězství. Porazil Španěla Alexeje Širova a dostal se do čela turnaje. Předstihnout ho však ještě může Tejmur Radžabov z Ázerbájdžánu, jehož partie s domácím Sergejem Tiviakovem ještě neskončila. Cenného úspěchu dosáhl šestnáctiletý Nor Magnus Carlsen, který po dvou porážkách za sebou, uhrál remízu s druhým hráčem světového žebříčku Indem Višvánathánem Ánandem. 

Ve středu je na turnaji první volný den, ve čtvrtek Navaru čeká Radžabov.

Výsledky - 4. kolo:
Kramnik (Rus.) - Navara (ČR) 0,5:0,5, Svidler (Rus.) - Ponomarjov (Ukr.) 0,5:0,5, Carlsen (Nor.) - Ánand (Indie) 0,5:0,5, Motyljov (Rus.) - Aronjan (Arm.) 0,5:0,5, Van Wely (Niz.) - Karjakin (Ukr.) 0,5:0,5, Topalov (Bulh.) - Širov (Šp.) 1:0.

Průběžné pořadí:
1. Topalov 3, 2. Radžabov (1 partie k dobru), Kramnik, Navara, Svidler, Ánand, Aronjan po 2,5.
Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat