Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Návrat formy? Záhrobská dojela pátá v extrémně náročném slalomu SP

13:53aktualizováno  15:52
ZWIESEL - Šárka Záhrobská zajela v německém Zwieselu ve slalomu svůj nejlepší výsledek sezony, když skončila na náročné trati na pátém místě. Generálku na MS vyhrála Rakušanka Marlies Schieldová. Ve druhém kole, které stavěl kouč Záhrobské Pavel Šťastný, chybovalo deset slalomářek z elitní třicítky.

Šárka Záhrobská. foto: Reuters

Už páté vítězství ze sedmi slalomů v sezoně má po dnešku na kontě Rakušanka Marlies Schildová, která o 68 setin porazila v letošní sezoně skvěle jezdící slovenskou slalomářku Veroniku Zuzulovou. Třetí místo obsadila Finka Tanja Poutiainenová, která už ztratila 1,78 sekundy. "Bylo to hodně těžké," prohlásila po závodu Schildová, která na vítězství zaútočila ze třetího místa po prvním kole. "Viditelnost byla špatná a nahoře foukal silný vítr," upozornila Rakušanka.

VÝSLEDKY

Slalom: 1. Marlies Schildová (Rak.) 1:55,19 (57,16+58,03), 2. Zuzulová (SR) 1:55,87 (56,72+59,15), 3. Poutiainenová (Fin.) 1:56,97 (57,43+59,54), 4. Mölggová (It.) 1:57,60 (59,22+58,38), 5. Záhrobská (ČR) 1:57,82 (58,28+59,54), 6. Zettelová (Rak.) 1:57,95 (57,98+59,97), 7. Gagnonová (Fr.) 1:58,05 (59,47+58,58), 8. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:58,10 (56,51+1:01,59), 9. Noensová (Fr.) 1:58,19 (58,36+59,83), 10. Dürrová (Něm.) 1:58,30 (57,60+1:00,70), ...Dubovská (ČR) nedokončila 1. kolo.

Pořadí SP ve slalomu (po 7 z 10 závodů): 1. Marlies Schildová 500, 2. Poutiainenová 460, 3. M. Rieschová 420, 4. Pietiläová-Holmnerová 287, 5. Zuzulová 257, 6. Noensová 248, ...8. Záhrobská 167.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 38 závodů): 1. M. Rieschová 1232, 2. Vonnová 1087, 3. Poutiainenová 640, 4. Görglová (Rak.) 627, 5. Mancusová (USA) 564, 6. Marlies Schildová 531, ...27. Záhrobská (ČR) 167.

Zuzulová se vrátila do světové špičky po dvou sezonách, které jí hlavně vinou zranění nevyšly. "Po tom, co jsem překonala, je to pro mě skoro jako vítězství," radovala se v cíli. Přitom moc dobře se na trati necítila. "Obě jízdy se mi nejely moc dobře, takže mě to poměrně hodně překvapilo, jak to dopadlo," uvedla Slovenka.

Záhrobská byla pomalejší než vítězka o 2,63 vteřiny, což dokazuje náročnost trati. Od stupňů vítězů ji dělila téměř vteřina. Ve druhém kole nebylo klasifikováno hned jedenáct lyžařek.

"Tenhle slalom byl zatím nejtěžší v sezoně, byla to náročná dvě kola na čistém ledu, hodně zatočená. Na ženské to byl náročný slalom, ale já jsem toho názoru, že to tak má být," řekla v cíli novinářům Záhrobská. "I kvůli počasí to bylo těžké, neboť nahoře foukalo. Jsem ale spokojená, protože ještě zdaleka nejezdím, co bych chtěla, přesto to stačilo na páté místo," zhodnotila.

Česká slalomářka byla po prvním kole, které poprvé postavil její nový kouč Pavel Šťastný, osmá o 1,77 sekundy za vedoucí Marií Pietiläovou-Holmnerovou ze Švédska. Ta však druhou část pokazila a propadla se na osmou příčku.

Záhrobská už po prvním kole potvrdila, že její kouč připravil lyžařkám těžký závod. "Nevypadalo to tak, ale byl to čistý led. Ale dobře to postavil, často se slalomy staví rovně dolů, ale vršek trati, kde jsem i já udělala několik chyb, byl hodně zatočený," řekla Záhrobská v polovině závodu ve Zwieselu, kam ji doprovodila i početná skupina českých fanoušků.

S koučem trať trochu probírala. "Vzdálenosti, změny rytmu, ale nijak zvlášť jsme se o tom nebavili," dodala. Větší pohromou skončila generálka na šampionát pro domácí favoritku a vedoucí ženu Světového poháru Marii Rieschovou, která první kolo vůbec nedojela. "Pokaždé, když člověk nedojede závod, tak je naštvaný. Nedostala jsem se do rytmu hned na začátku a pak už to bylo špatné," řekla. "Ale nic se neděje, vrátím se v příštím závodu silnější," upozornila.

Ani na start pak nenastoupila její nejbližší pronásledovatelka v průběžném hodnocení SP Lindsey Vonnová z USA, která se zotavuje po pádu a otřesu mozku z tréninku. "Když jsem se začala připravovat na závod, necítila jsem se na lyžích vůbec dobře, tak jsem se rozhodla odpočívat," řekla Vonnová.

"Nešlo to ani se zaťatými zuby. Snad pojedu obřák," směřovala své úsilí k sobotě. Druhá česká lyžařka na startu, devatenáctiletá Martina Dubovská, vyjela na trať jako předposlední a první kolo nedokončila. Dopadla tedy stejně jako ve čtvrtek na mistrovství světa juniorů v Crans Montaně.