16. dubna 2010 11:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Navrátilec Michael Schumacher? Nemyslete na titul

Michael Schumacher.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Schumacher. | foto: ČTK

ŠANGHAJ/PRAHA  Překvapení se nekoná. Návrat sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera do formule 1 sice přilákal fanoušky, ale boj o přední příčky se ho netýká a asi ani týkat nebude.

Jednačtyřicetiletý pilot se do prestižního seriálu vrátil po tříleté pauze. Když mluvil o důvodech, proč se vrací, hovořil o zisku dalšího triumfu. Jenže průběžné desáté místo mezi jezdci mu zatím příliš šancí nedává.

Velký návrat

Schumacher se zatím spíše trápí

První Velká cena formule 1 v Bahrajnu přinesla především nudu. Nic převratného nepředvedl ani navrátilec Michael Schumacher. V kvalifikaci si vyjel sedmé místo, v závodě si o jednu příčku polepšil. (na fotografii vlevo nahoře) "Trochu jsem se s autem pral a zkoušel nějaké věci," popisoval po dojezdu. V Austrálii startoval ze sedmého místa, ale brzy se propadl na poslední pozici. Důvodem byla kolize s Fernandem Alonsem a Lewisem Hamiltonem krátce po startu. (na fotografii vlevo dole) "Ta strkanice ovlivnila můj závod opravdu hodně. Bez ní jsem měl šanci být vysoko," líčil v cíli desátý Schumacher. Na Malajsii by Schumacher nejraději zapomněl. Odkroužil jen deset kol a pak musel monopost odstavit a nechat se odvézt do boxů na mopedu. (fotografie vpravo) Zradila ho totiž matka na zadním levém kole. "Nedávalo by ale smysl být kvůli tomu příliš naštvaný. Je to součást hry s názvem formule 1."

"Poslední dva závody jsem neměl moc štěstí, ale vím proč, takže zatím jsem klidný. Věřím, že se to zlomí. Vím za ty roky, jak to ve formuli chodí," prohlásil optimisticky Schumacher.

Odborníci však už před sezonou varovali, že to bude mít Schumacher nesmírně těžké. Ve startovním poli jsou tři mladí draví piloti, kteří touží znovu usednout na trůn, na svou první šanci čeká zástup dalších. "Schumacherův návrat může klidně skončit blamáží," řekl LN komentátor Pavel Turek.

Za tři roky, které Schumacher vynechal, se totiž ve formuli 1 změnilo mnohé, od monopostů až po pravidla. A právě to je zřejmě Schumacherův dosavadní největší problém.

Jak si vůbec pro dosavadních devět bodů na kontě dokráčel?

V Bahrajnu i díky zvládnuté kvalifikaci dojel na šestém místě pro osm bodů. V Austrálii se ale připletl do strkanice mistrů světa. Spolu s ním se do kolize dostal Lewis Hamilton a Fernando Alonso. Schumacher musel do boxů na výměnu předního křídla a propadl se až na chvost pořadí. Nakonec se stačil dotáhnout na desáté místo pro bod.

V Malajsii nebodoval, zradila jej technika. Přesněji řečeno záhadně uvolněná matka na levém zadním kole. "Je to opravdu nezvyklá závada. V testech jsme nikdy takový problém neměli," kroutil hlavou Schumacher.

I proto dělí německého veterána od průběžně prvního Felipeho Massy už třicet bodů. A co je horší, Schumacher prohrává souboj i s týmovým kolegou Nicem Rosbergem. Ten je rychlejší v trénincích, kvalifikacích i závodech. Bodové pořadí mluví jasně - Rosberg je s 35 body na pátém místě.

TIME OUT: Hazard se jménem

Ten návrat přitáhl k televizním obrazovkám miliony fanoušků po celém světě. Na začátku letošní sezony opět zasedl do kokpitu formule 1 její bývalý vládce Michael Schumacher.

Jenže sedminásobný mistr světa naštval řadu příznivců už při oznámení obnovení závodnické kariéry. Místo do rudého monopostu Ferrari totiž usedl do stříbrného vozu Mercedesu. "Zrádce," volali tehdy italští tifosi.

A zatím ani neudivuje jezdeckými výkony. Průběžné desáté místo napovídá, že jeho cíl v podobě dalšího titulu je spíše snem.
Schumacherův odchod do sportovního důchodu v roce 2006 přitom patřil mezi ty nejpodařenější. Německý suverén sice nezískal titul, ale bojoval o něj až do konce.

Dobrý dojem si teď může pokazit blamáží. Slova o dalším triumfu zněla líbivě, ale časy i technika se mění a spíš se nabízí otázka, jestli boj o titul není pro bývalého šampiona příliš velkým soustem.

Poněkud hluše pak působí výrok bývalého Schumacherova týmového kolegy Massy. "Michael potřebuje silné auto, a to v prvních závodech neměl."

Do Schumachera se pustil britský a italský tisk, který jeho účinkování nazval rovnou zklamáním. "Je přirozené, že reakce médií nejsou tak pozitivní, ale vím, co dělám, co se děje a nemám důvod být zklamaný," odmítal kritiku.

Šanci dokázat, že se média mýlí, bude mít hned v neděli ráno, kdy startuje Velká cena Číny.

Postarší strýček mezi talenty


Zákulisí formule 1 dobře poznal při své práci manažera u týmu McLaren Mercedes. Nyní prochází Pavel Turek boxovými uličkami v roli televizního experta. A opět v nich potkává Michaela Schumachera, který po návratu oznámil útok na titul. "Já bych na něj ale nevsadil ani korunu."

* LN Schumacher zatím na okruzích příliš nezáří. Proč?

Je na něm poznat přestávka. Tři roky jsou dlouhá doba. Změnilo se prostředí, monoposty, pneumatiky a pravidla. A co je asi nejdůležitější - poprvé v kariéře nemá nejrychlejší auto. Bude tak muset bojovat především sám se sebou. A když byl pod tlakem v minulosti, dělal dost často chyby.

* LN Nyní prohrává i s týmovým kolegou Nicem Rosbergem. Nemůže to známého perfekcionistu Schumachera znechutit?

Stát se může cokoliv. Důležité bude, jestli a jak se zlepší. Sezona je ještě dlouhá. Můj názor však je, že jeho návrat může klidně skončit blamáží.

* LN V dobách největší slávy mělo Schumacherovo slovo v zázemí ohromnou váhu. Má ho pořád?

Třeba u mladých jezdců má možná větší respekt než dřív. Schumacherovi vrstevníci ho totiž nikdy příliš neměli v oblibě. Přesto je vidět, že se doba posunula, Michael už není nejlepším pilotem. Když se podíváte na tiskovou konferenci, uvidíte mladé talenty a mezi nimi takového postaršího strýčka s šedinami.

* LN Tenhle strýček ale zdůvodnil návrat touhou po osmém titulu. Kolik byste si vsadil na to, že ho získá letos?

Teď ani korunu. Před sezonou bych možná ještě něco zvažoval. Každopádně pro formuli 1 byl jeho návrat přínosný, přitáhl fanoušky.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.