29. května 2015 16:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych podle Navrátilové míří k grandslamovému triumfu: Když ne letos, tak za rok

Tomáš Berdych na French Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych na French Open. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ/PRAHA Legendární Martina Navrátilová je přesvědčená o tom, že tenista Tomáš Berdych vyhraje grandslam. Podle ní má slušnou šanci už nyní při Roland Garros - a je přesvědčená, že když to nezvládne na žádném z letošních podniků „velké čtyřky“, povede se mu to určitě příští rok. „Trajektorie, na kterou se letos dostal, tomu nasvědčuje,“ řekla.

Berdych má letos v Paříži relativně příznivý los. Ve čtvrtfinále se pro něj rýsuje střet s Keiem Nišikorim, v semifinále by zřejmě narazil na Rogera Federera. Až ve finále by mohl potkat suveréna Novaka Djokoviče, nebo antukového fantoma Rafaela Nadala.

„Všechny, které má v cestě, už dokázal porazit,“ řekla Navrátilová na stanici Tennis Channel.

Od Roland Garros 2005 měl jen třikrát grandslam jiného vítěze než někoho z velké čtyřky Djokovič, Nadal, Federer, Murray. Jednou to dokázal Del Potro (US Open 2009), jednou Wawrinka (Australian Open 2014), jednou Čilič (US Open 2014).

Berdych patří mezi čekatele, kteří sní o grandslamovém titulu, ale v éře šampionů na něj zatím čekají marně. Navrátilová ale věří, že nebude čekat věčně.

„Když nevyhraje letos, tak určitě příští rok,“ prohlásila vítězka 18 grandslamů. „Kdyby během kariéry nevyhrál grandslam, byla bych překvapená. Trajektorie, na kterou se letos dostal, tomu nasvědčuje.“

Navrátilová se k Berdychovi vyjadřovala i loni, kdy se spekulovalo o tom, že bude česká jednička měnit kouče. Tehdy říkala: „Technicky, takticky i ­psychicky bych pro něj pár tipů měla.“

Berdych nakonec zvolil Daniho Vallverdua, pod jehož vedením zažil mimořádně povedený start do sezony. Úvodní měsíce roku 2015 v Berdychově podání utvrdily i Navrátilovou v přesvědčení, že by grandslam skutečně dobýt mohl.

Ondřej Novotný